Bando: OZE coraz śmielej pukają do naszych drzwi

8 kwietnia 2019, 11:45 Energetyka

– To, co miało miejsce przy ostatniej aukcji Odnawialnych Źródeł Energii, czyli cenie, to sygnał, że energetyka odnawialna puka do drzwi – powiedział Maciej Bando,Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl. 

Maciej Bando / fot. URE

Jak powiedział, sektor OZE i aukcje organizowane przez URE to dwie grupy: prosumenci i duże podmioty. To, co miało miejsce przy ostatniej aukcji, czyli cenie, to sygnał, że energetyka odnawialna puka do drzwi.  – Ceny, które zostały zanotowane na aukcjach, w porównaniu do „czarnej” energii, są już równe. To historyczny moment dla polskiego rynku, który przekona nieprzekonanych, by stawiali na OZE. Pozostaje otwarte pytanie, na ile wygrana w aukcji przerodzi się w realizację konkretnego projektu. Widzę, że większość jest realizowanych – podkreślił.

Niepokoi go z kolei przyszłość mechanizmów i organizacja kolejnych aukcji, ponieważ nie ma stosownych ram prawnych, by to robić. – Borykamy się z kłopotami natury finansowej, by aukcje przeprowadzać sprawnie. Możemy opowiadać wspaniałe plany na przyszłość, ale każdy plan musi być otwarty o zdrowy fundament – na zaufaniu inwestorów do rynku i stabilności prawa. Ostatnie miesiące pokazały, że zaufanie będzie wymagało wielu miesięcy, by je odbudować. Z rozmów z potencjalnymi inwestorami widzę, ze dużą barierą jest zaufanie do Polski. Nie tylko państwowe koncerny powinny tworzyć system – powiedział podczas konferencji prezes URE.