AktualnościBezpieczeństwoOnet

Ekspert o bazie w Redzikowie: w Europie nie ma równie zaawansowanego systemu

Amerykańska baza przeciwrakietowa

Amerykańska baza przeciwrakietowa Aegis Ashore w Redzikowie / Fot: PAP/Adam Warżawa

– Otwarcie bazy w Redzikowie poprawi obronę powietrzną regionu. W Europie nie ma równie zaawansowanego systemu, zdolnego wykryć zagrożenie odpowiednio wcześnie, nawet na dużej wysokości, i zareagować. Wesprze nie tylko w przypadku agresji ze strony Rosji, ale i Iranu, która może być wymierzona w Stany Zjednoczone – mówi Mariusz Cielma, ekspert ds. wojskowości, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

W Święto Niepodległości Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zapowiedział otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie, które nastąpi dziś, 13 listopada 2024 roku. Znaczenie instalacji skomentował w rozmowie z BiznesAlert.pl Mariusz Cielma, ekspert ds. wojskowości i redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej.

Pierwszy stały obiekt infrastruktury USA w Polsce

– Otwarcie bazy rakietowej Aegis Ashore w Redzikowie jest ważne na dwóch poziomach. Pierwszy jest polityczny i dotyczy współpracy polsko-amerykańskiej. Jest to pierwszy stały obiekt amerykańskiej infrastruktury wojskowej w Polsce, inne mają charakter rotacyjny. Podkreśla on zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w regionie – wyjaśnia Mariusz Cielma.

– Drugim aspektem jest rola Aegis Ashore w systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Aegis dysponuje bardzo wydajnym radarem dalekiego zasięgu, jest to dodatkowa zdolność do szybkiego i odległego monitorowania sytuacji. Przykładowo samolotów lecących na większych wysokościach czy pocisków balistycznych. Instalacja poprawi tym samy świadomość sytuacyjną w regionie – kontynuuje.

Rozmówca BiznesAlert.pl zwraca również uwagę, że Aegis to nie tylko zdolność wykrywania, ale i rażenia. Dysponuje antyrakietami wyspecjalizowanymi w zwalczaniu pocisków balistycznych.

Europa obecnie nie posiada podobnych środków. Są one zdolnościami o poziom wyżej niż dobrze znany Patriot. Zwyczajowo system naziemny Aegis posiada ponad 20 przeciwrakiet, które poprawią obronę przeciwrakietową. Są zdolne zestrzelić obiekt będący nawet w kosmosie – wyjaśnia Mariusz Cielma.

Zdaniem redaktora naczelnego Nowej Techniki Wojskowej jest to poprawa środków obronnych na rzecz nie tylko Polski czy Europy, ale i Stanów Zjednoczonych. Podkreśla fakt, że drugi podobny system jest umieszczony w Rumunii, a radar w Turcji, co wskazuje na istotną rolę systemu w obronie przeciwrakietowej USA, chroniąc także inne kraje przed zagrożeniem ze strony Iranu.

Obrona Bałtyku

– W przypadku rozbudowy instalacji możliwa jest skuteczniejsza obrona Bałtyku. Mam na myśli dodanie wyrzutni, w tym z mniej zaawansowanymi rakietami, a przez to tańszymi i bardziej opłacalnymi w użyciu, które mogłyby zwalczać np. samoloty. Akwen ten jest istotny ze względów gospodarczych i militarnych dla NATO – zauważa rozmówca BiznesAlert.pl.

Mariusz Cielma uważa, że mimo zmiany władzy w USA, nie należy spodziewać się rezygnacji z bazy w Redzikowie, ani znacznego wycofania wojsk USA z Polski.

– Wątpię, aby Trump podjął taką decyzję. Byłoby to osłabienie Stanów Zjednoczonych, rezygnując z bazy w Redzikowie mógłby dać argumenty przeciwnikom, że osłabia obronę USA i przez to tracić poparcie społeczne. Iran obecnie atakuje Izrael, ale trzeba brać pod uwagę, że może w przyszłości uzyskać zdolności i wziąć na cel USA. Aegis ma ochronić przed tym zagrożeniem. Zwłaszcza, że Teheran i Moskwa współpracują ostatnio coraz silniej militarnie – mówi Cielma.

Rozmawiał Marcin Karwowski

Kamala Harris na prezydenta. To ona może rządzić Ameryką


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X