Becker: OZE to klucz do uniezależnienia energetyki od Rosji

18 marca 2014, 12:50 Energetyka
Thomas Becker

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) apeluje do Komisji Europejskiej o zwiększenie celu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym państw europejskich w ramach polityki klimatycznej na lata 2020-30.

W liście do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej dyrektor EWEA Thomas Becker zaapelował o podniesienie celu udziału OZE w miksie do „co najmniej 30 procent”. Jego zdaniem obecne propozycje Komisji Europejskiej pozwolą na zredukowanie importu gazu ziemnego o 9 procent. Przy bardziej ambitnym celu udziału OZE redukcja ma wynieść – zdaniem Beckera – nawet 26 procent. W ten sposób Europa szybciej uniezależni się od rosyjskiego gazu.

Becker przekonuje, że cel udziału na poziomie 30 procent da 568 tysięcy miejsc pracy do 2030 roku. – Sytuacja na Krymie to pobudka. Europejczycy polegają na dostawach surowców z najbardziej niestabilnych rejonów świata. Z każdą elektrownią konwencjonalną dokładamy się do przedłużenia zależności od niestabilnych paliw na następne lata- mówił po przedstawieniu listu szef EWEA.

To stanowisko pokrywa się z tezami z listu ministrów spraw zagranicznych Danii i Szwecji, którzy również przekonują, że kryzys na Ukrainie to lekcja, z której wynika, że Europa powinna zmniejszać swoją zależność od gazu z Rosji. Kładą jednak nacisk nie na dywersyfikację rynku gazu, za czym obstaje np. Polska, ale na rozwój energetyki odnawialnej, jako lepszą metodę uniezależniania Starego Kontynentu z Rosji.

Źródło: EWEA/BiznesAlert.pl