Rz: Zielone inwestycje uchronią Bełchatów przed zwolnieniami po odejściu od węgla

27 sierpnia 2020, 12:00 Alert

Rzeczpospolita poinformowała, że Fundacja Instrat działająca na zlecenie ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oszacowała skutki zamknięcia kompleksu energetyczno-węglowego w Bełchatowie.

Elektrownia Bełchatów. Fot. BiznesAlert.pl
Elektrownia Bełchatów. Fot. BiznesAlert.pl

Plan odejścia od węgla

Z przygotowanego raportu wynika, że zielone inwestycje mogą przynieść nawet sześć razy więcej miejsc pracy w regionie niż obecnie tworzy Elektrownia Bełchatów. – Warunkiem jest jednak stworzenie planu odchodzenia od węgla w regionie i zaaprobowanie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku – czytamy w Rzeczpospolitej.

Według informacji gazety, woj. łódzkie mogłoby liczyć na 48 mld zł z funduszy europejskich na lata 2021-2027, w tym 13 mld zł z mechanizmu sprawiedliwej transformacji (albo 50 procent tych środków, jeśli Polska nie zaaprobuje neutralności klimatycznej do 2050 roku).

„Rz” podaje, że inwestycje mogłyby skutkować utworzeniem 61 tysięcy miejsc pracy. Mieszkańcy mogliby liczyć na zatrudnienie przy termomodernizacji, dużych instalacjach fotowoltaicznych, prosumenckiej energetyce słonecznej czy produkcji baterii aut elektrycznych.

Rzeczpospolita/CIRE.PL/Jędrzej Stachura

Nowy pełnomocnik rządu zapowiada jesienne zmiany w górnictwie i energetyce