Belgia utrzyma elektrownie jądrowe przez kolejne 10 lat. Rząd osiągnął porozumienie z francuskim Engie

22 lipca 2022, 13:15 Alert

Belgijskie elektrownie jądrowe będą działać przez kolejne 10 lat. Rząd wynegocjował umowę na utrzymanie żywotności bloków Doel 4 i Tihange 3 z francuską firmą Engie.

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Doel 4 i Tihange 3

Premier Belgii Alexander De Croo poinformował o przedłużeniu umowy z francuskim koncernem energetycznym o 10 lat. Zgodnie z umową, firma Engie wydłuży funkcjonowanie dwóch elektrowni jądrowych, Doel 4 i Tihange 3.

– Pierwsze porozumienie co do zasady zostało osiągnięte między państwem belgijskim a Engie w sprawie przedłużenia działania elektrowni jądrowych Doel 4 i Tihange 3. Belgijski rząd przyjmuje na siebie odpowiedzialność, aby nasz kraj mógł kontrolować swoje dostawy energii – napisał premier Belgii Twitterze.

To ważne porozumienie dla Belgii, ze względu na obecny kryzys energetyczny i obawę o braki energii. W celu utrzymania warunków porozumienia, powstanie specjalna spółka, która będzie zarządzać blokami Doel 4 i Tihange 3. Spółka ma też zająć się ograniczeniem produkcji szkodliwych odpadów, w tym promieniotwórczych, a także utylizacją wypalonego paliwa.

– Cel: osiągnięcie ostatecznego porozumienia do końca 2022 roku, aby nasz kraj miał pewność posiadania wystarczającej ilości energii elektrycznej w związku z niestabilnym kontekstem geopolitycznym – dodał Alexander De Croo.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

WSJ: Rosjanie przekształcili elektrownię jądrową w Zaporożu w bazę wojskową