WSJ: Rosjanie przekształcili elektrownię jądrową w Zaporożu w bazę wojskową

7 lipca 2022, 12:00 Alert

Wall Street Journal podaje, że rosyjskie siły okupacyjne stworzyły na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej bazę wojskową. 

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Według pracowników elektrowni jądrowej w Zaporożu, ponad 500 rosyjskich żołnierzy, którzy przejęli obiekt w marcu, rozmieściło ciężką artylerię na terenie obiektu i umieściło miny przeciwpiechotne wzdłuż brzegów zbiornika, którego woda chłodzi sześć reaktorów w elektrowni. Umiejscowienie sprzętu wojskowego wokół elektrowni uniemożliwia ukraińskim siłom zbrojnym na atak na pozycje rosyjskie znajdujące się na terenie obiektu.

Na terenie kompleksu poza czołgami, wozami opancerzonymi i okopami znajdują się stanowiska ciężkich wyrzutni rakietowych BM-30 Smiercz. Ukraińska armia nie zamierza szturmować elektrowni, bo to mogłoby wiązać się z ryzykiem dla całego obszaru południowej Ukrainy. Rosjanie mają tego świadomość, dlatego traktują ten obiekt jako tarczę dla swoich wojsk.

Ukraińska państwowa firma energetyczna Energoatom, która formalnie nadal zarządza elektrownią, poinformowała, że ​​rosyjskie wojska grożą osuszeniem basenów chłodzących, aby znaleźć broń, którą, jak podejrzewają, ukraińscy bojownicy ruchu oporu ukryli pod wodą. Może to stanowić poważne wyzwanie dla zakładu, który do chłodzenia reaktorów i zużytych prętów paliwowych potrzebuje stałego przepływu filtrowanej wody.

Wall Street Journal/Mariusz Marszałkowski

Kolaboranci z Zaporoża chcą przyłączenia do Rosji obszaru z największą elektrownią jądrową w Europie