AlertEnergetykaRopa

Biełneftechim: Cały czas rozmawiamy z Polakami o dostawach ropy

Belneftechim bialorus ropa

Siedziba Belneftechimu fot.belneftachim

Biełneftechim kontynuuje rozmowy z Polską w sprawie rewersowych dostaw ropy poprzez system rurociągowy Przyjaźń – przekonuje Aleksander Tiszczenko, rzecznik prasowy białoruskiego koncernu naftowego.

Trwają negocjacje

– Biełneftechim negocjuje z polską stroną warunki i możliwości techniczne wykorzystania ropociągu Przyjaźń do dostaw nierosyjskiej ropy na Białoruś – powiedział agencji Interfax-Zachód Tiszczenko.

Andrij Werigo, zastępca dyrektora generalnego i główny inżynier Homeltransnieft Przyjaźń, operatora białoruskiej części rurociągu Przyjaźń, poinformował, że istnieją techniczne możliwości wykorzystania tej magistrali do innych dostaw ropy niż rosyjskie. Metoda ta została wykorzystana podczas oczyszczania rurociągu z ropy zanieczyszczonej chlorkami organicznymi, i przepompowaniu jej z Polski w kierunku Rosji.

Dodał , że po stronie polskiej nie ma możliwości jednoczesnego pompowania ropy w dwóch kierunkach, dlatego rewers jest możliwy jedynie podczas przestojów przesyłu ropy na Zachód.

PERN: Odbyło się spotkanie ze stroną białoruską

PERN potwierdził BiznesAlert.pl, że faktycznie doszło do spotkania z białoruskim operatorem systemu Przyjaźń a same rozmowy tyczyły się bieżącej współpracy.

– Odbyło się spotkanie służb techniczno – eksploatacyjnych PERN i Homeltransneft – operatora białoruskiego dotyczące bieżącej współpracy – skomentowała rzecznik PERN S.A pani Katarzyna Krasińska.

Remonty ropociągu Przyjaźń

W połowie stycznia Białoruś ogłosiła, że co miesiąc będą się pojawiały kilkudniowe przerwy w tranzycie ropy na Zachód, aby były możliwe konieczne remonty rurociągu tranzytowego. W mediach białoruskich natychmiast pojawiły się informacje, że te przerwy są wykorzystywane do rewersowego importu ropy z Polski.

BelTA/Interfax-Zachód/Mariusz Marszałkowski

 

Białoruś wstrzymuje tranzyt ropy w kierunku Polski. PERN uspokaja

 


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X