font_preload
PL / EN
Atom Energetyka 16 kwietnia, 2018 godz. 13:45   

Benysek: Atom nie rozwiąże problemów Polski

PENTAX Image Elektrownia jądrowa

Podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i Perspektywa” jeden z naukowców skrytykował pomysł budowy polskiej elektrowni jądrowej.

– Moim zdaniem energetyka jądrowa w Polsce nie rozwiąże żadnego problemu, a przysporzy nowych. Nie mamy firmy, która ma technologię potrzebną do budowy. Uzależnimy się technologicznie od koncernu spoza Polski. Może się to skończyć jak z Alstomem odpowiedzialnym za Pendolino, z którym nie możemy ustalić tak prostej sprawy jak internet bezprzewodowy – ocenił dr Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Jakie problemy z zakresu bezpieczeństwa rozwiązuje elektrownia jądrowa? Zdaje się, że polskie złoża uranu są na tyle mało wartościowe, że on się nie nadaje do zasilania elektrowni. Nie mamy miejsca do składowania wypalonego paliwa. To kolejna groźba uzależnienia się od zewnętrznych partnerów – dodał naukowiec.

– Każdy rodzaj energetyki powinien wspierać rozwój przemysłu. Wszystkie kraje dbają o to, aby technologie zasilały krajowy przemysł. Atom nie wesprze rozwoju polskich firm, a więc zadłużymy się po to, aby rozwijały się firmy zagraniczne – ostrzegał.

– Rozwiązaniem jest zróżnicowana energetyka. Nie zmienimy z dnia na dzień energetyki węglowej. Powinniśmy rozwijać czyste technologie węglowe, elektrownie gazowe, a także OZE – podsumował gość konferencji.