Bez innowacji nie można budować energetyki jutra. Cyfryzacja pomoże lepiej zarządzać sieciami elektroenergetycznymi i redukować ryzyko ich awarii, ale niesie za sobą wyzwania takie jak m.in. zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi – podkreślali uczestnicy debaty pt. ,,EU Power Sector on the Road to Innovation” odbywającej się w Brukseli. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polski Komitet Energii Elektrycznej we współpracy z Microsoftem.
Dariusz Dybka z PKEE zaznaczył, że coraz większym zainteresowaniem w UE cieszy się temat gospodarki cyfrowej i innowacji. – Energetyka jest obszarem, który coraz chętniej po nie sięga. Polski sektor energetyczny uważa innowacje za jeden z kierunków inwestycji w energetyce. To jeden z megatrendów, którego nie można pominąć – stwierdził.
W tym kontekście przypomniał o raporcie ,,Energetyka w drodze do innowacji” opublikowanym przez PKEE w grudniu ubiegłego roku. Jednym z jego celów było oszacowanie potencjału inwestycji w innowacje największych polskich spółek energetycznych, a także wskazanie najważniejszych trendów, które w przyszłości będą wpływały na sektor produkcji i dystrybucji energii. Wśród nich PKEE wymienił cyfryzację, dywersyfikację, decentralizację, efektywność energetyczną oraz elektryfikację.
Już teraz 20 procent energii konsumowanej na świecie jest zużywana przez centra danych, z których korzysta również sektor energetyczny. – Microsoft dostarcza technologie do różnych sektorów w tym także dla energetyki. Rozwiązania cyfrowe pomagają m.in. w automatyzacji procesów – powiedział Maciej Surowiec, EU Government Manager w Microsoft dodając, że coraz więcej firm na świecie dąży do tego, aby ich centra danych były napędzane zieloną energią i tym samym zmniejszenia swojego śladu węglowego.
Zwrócił jednak uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa. – Rocznie na cyberbezpieczeństwo Microsoft przeznacza 1 mld euro. Sektor energetyczny jest jednym z ważniejszych i krytycznych obszarów gospodarki i najbardziej narażonym na ataki z cyberprzestrzeni. Dlatego też branża energetyczna jest jednym z kluczowych partnerów do wprowadzenia rozwiązań, służących ochronie przed atakami cybernetycznymi – dodał.
W trakcie dyskusji podkreślano, że rozwiązania cyfrowe mogą przyczynić się do rozwoju energetyki odnawialnej. – Coraz większe znaczenie w europejskiej energetyce zyskuje energia z wiatru. W perspektywie kilkudziesięciu lat będzie numerem jeden. W ubiegłym roku w nowe farmy wiatrowe zainwestowano 27 mld euro. Zainstalowano 6,7 GW nowych mocy wiatrowych. Następuje coraz większa dywersyfikacja europejskiej energetyki – powiedział Pierre Tardieu, Chief Policy Officer w Wind Europe.
W tym kontekście zwrócił uwagę, że jednym z elementów, które mogą przyczynić się do rozwoju OZE będzie cyfryzacja, mogąca obniżyć koszty produkcji energii z tych źródeł. – Z jednej strony digitalizacja będzie potrzebowała coraz więcej energii, ale z drugiej pomoże w zmniejszeniu kosztów operacyjnych i zwiększeniu efektywności zielonej energii, dlatego ważne jest budowanie nowych centrów danych i współpraca sektora energetycznego z sektorem IT. Z innowacji mogą skorzystać wszyscy, zarówno operatorzy sieci jak i obywatele. Trzeba ludziom tłumaczyć jakie są korzyści i jakie zagrożenia – podkreślił.
– Nie jesteśmy w stanie zelektryfikować wszystkiego. Elektryfikacja jest dobrym rozwiązaniem np. do ogrzewania domów. W przypadku przemysłu do głosu dochodzą koszty. Jeżeli w tym obszarze również zostaną zastosowane innowacje wówczas mamy gotową formułę dla dekarbonizacji – dodał.
Uczestnicy dyskusji zwracali również uwagę na rozwój technologii blockchain, z której coraz częściej korzysta również sektor energetyczny. – Pozwala ona m.in. na analizowanie zachowania klientów, sterowanie inteligentnymi sieciami, przewidywanie awarii, monitorowanie sieci czy zużycie energii przez klientów. Blockchain to technologia z dużym potencjałem, jednak stwarza wyzwania dotyczące m.in. zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – mówiła Agnieszka Konkel, International Policy Officer w Center for Media, Data and Society dodając, że technologia potrzebuje odpowiedniej legislacji, zarówno na poziomie unijnym jak i poszczególnych państw.