Nowe sankcje Unii mają uderzyć w rosyjską gospodarkę. Czy porozumienie jest możliwe już w czerwcu?

27 maja 2024, 08:30 Alert

Przed końcem czerwca Unia Europejska może zaakceptować 14. pakiet sankcji wobec Rosji, jak poinformował wysoki rangą dyplomata z Brukseli. Komisja Europejska przesłała projekt nowych restrykcji do krajów członkowskich na początku maja – pisze Polskie Radio.

fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

Unijni ambasadorowie kilkakrotnie omawiali zawartość pakietu. Chociaż jest wiele kwestii technicznych do uzgodnienia, żaden kraj nie zgłaszał poważnych zastrzeżeń, co sugeruje, że porozumienie może być osiągnięte przed planowanym szczytem pod koniec czerwca.

Kto zostanie objęty sankcjami?

14. pakiet sankcji składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje tzw. czarną listę osób i firm, które otrzymają zakaz wjazdu do Unii Europejskiej oraz zostaną zamrożone ich aktywa w Europie. Na liście znajduje się 67 osób i firm, w tym propagandyści związani z portalem Voice of Europe oraz osoby zaangażowane w przymusowe przesiedlenia ukraińskich dzieci i ich reedukację w obozach rusyfikacyjnych. Sankcjami objęci zostaną również szefowie firm z sektora zbrojeniowego.

Druga część 14. pakietu sankcji obejmuje restrykcje gospodarcze, które po raz pierwszy uderzą w rosyjski sektor gazowy. Komisja Europejska proponuje zakaz przeładunku rosyjskiego LNG w europejskich portach, co ma na celu ograniczenie eksportu tego surowca. Dodatkowo, na celowniku UE znalazła się tzw. „flota cieni” – 11 statków transportujących rosyjską ropę z naruszeniem unijnych sankcji. Komisja zaproponowała także dostosowanie sankcji wobec Białorusi do tych nałożonych na Rosję, aby uniemożliwić jej obchodzenie restrykcji.

Informacyjna Agencja Radiowa / Mateusz Gibała

Gibała: Decyzja Norwegii o uznaniu niepodległości Palestyny może stać się katalizatorem dla innych krajów