W sierpniu na Białoruś dotrą kolejne dostawy ropy spoza Rosji

17 lipca 2020, 13:30 Alert

Na początku sierpnia na Białoruś dotrą dwa kolejne ładunki nierosyjskiej ropy. Jeden tankowiec z ropą amerykańską (White Eagle Blend), który zawinie do portu Kłajpeda oraz Azerską (Azeri Light), która trafi na Białoruś przez port Piwdniennyj na Ukrainie. 

Tankowiec
Zbiornikowiec Umlma fot. Unimot

Dwa tankowce dla Białorusi

Tankowiec z 85 tysiącami ton azerskiej ropy powinien wypłynąć z portu Supsa 31 lipca- 1 sierpnia i dotrzeć na Ukrainę 3-5 sierpnia. Następnie ropa zostanie przetłoczona ropociągiem Odessa-Brody-Mozyr do rafinerii mozyrskiej.

Dostawa ropy amerykańskiej ma zostać zrealizowana przez tankowiec Umlma, pływający pod katarską banderą. Zbiornikowiec 16 lipca rozpoczął załadunek ropy w terminalu naftowym Port Neches należącym do koncernu ExxonMobile. Ładunek 80 tysiący tonropy ma trafić do portu w Kłajpedzie 6-8 sierpnia, następnie koleją zostanie przetransportowana do rafinerii Naftan w Nowopołocku.

Ropa WEB jest mieszanką trzech gatunków ropy, dwóch amerykańskich oraz kanadyjskiej. Dzięki otrzymanym właściwościom, według jej producenta, firmy Getka, ropa ta doskonale nadaje się do przerobu w instalacjach rafineryjnych zlokalizowanych w państwa Europy Środkowej i Wschodniej, ponieważ swoim składem jest bardzo podobna do rosyjskiego gatunku Urals, który jest podstawowym surowcem przerabianym w tych rafineriach.

BelTA/OilPrice/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Trzy naftowe szlaki uniezależnienia Białorusi od Rosji