Białoruś: Elektrownia jądrowa w Ostrowcu będzie bezpieczna

21 kwietnia 2016, 06:30 Alert

(The Baltic Course/RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Budowniczowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu zobowiązali się do przeprowadzenia stress-testów, które pozwolą ocenić, czy jej praca będzie bezpieczna w niesprzyjających warunkach.  Ich przeprowadzenia domagała się Litwa, której obawy o poziom bezpieczeństwa podziela także Komisja Europejska.

– Dokonaliśmy zakupów, ogłosiliśmy przetarg, wkrótce powinniśmy poznać jego zwycięzcę i wówczas wybrana spółka jak najszybciej dokonana stress-testów – powiedział dziennikarzom zastępca głównego inżyniera elektrowni w Ostrowcu Władimir Gorin. Nie ujawnił jakie spółki zgłosiły swój udział w przetargu jednakże zaakcentował, że rzecz nie dotyczy białoruskich firm. – Na razie nie ujawnię konkretów. Nie mogę powiedzieć kto wygrał. […] Nie jest to białoruska spółka. Chodzi o zagraniczny podmiot – powiedział Gorin.

W lutym z wizytą na Litwie przebywał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz powiedział, że w elektrowni w Ostrowcu powinny zostać przeprowadzone wspomniane stres-testy, które pokażą czy ta instalacja jest bezpieczna.

Wilno jest zaniepokojone planami pracy elektrowni na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej. Bez odpowiedzi pozostają pytania dotyczące wykorzystania paliwa jądrowego oraz przetwarzania odpadów radioaktywnych. Z kolei Goworin przekonuje, że plany bezpieczeństwa oraz ewakuacji elektrowni w Ostrowcu zostały opracowane.

– Mamy wiele planów. Posiadamy państwowy plan ochrony ludności […] Istnieje plan ewakuacji personelu elektrowni w przypadku wystąpienia awaryjnej sytuacji. Powinien on zostać wprowadzony wraz z dostawami paliwa oraz zintegrowany z planem ochrony ludności – powiedział przedstawiciel elektrowni.

Stwierdził, że obecna, bezpieczna obudowa zewnętrzna została zaprojektowana tak, aby mogła przetrwać upadek dużych samolotów, dlatego dodatkowe środki bezpieczeństwa nie są potrzebne. Gorin przyznał, że w pobliżu budowanej elektrowni zostanie zlokalizowany system obrony przeciwlotniczej.

Mówiąc o przetwarzaniu odpadów nuklearnych powiedział, że za tą kwestię będzie odpowiedzialna Rosja, która dostarczy paliwo do elektrowni. Ponadto, odpady zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach i przez pierwszy okres będą magazynowane w tymczasowym magazynie, a później zostaną przetransportowane do państwowych składów odpadów jądrowych, które zostaną w tym celu utworzone.

Państwa Konwencji Espoo stwierdziły, że projekt elektrowni jądrowej w Ostrowcu nie spełnia jej wymagań. Mińsk odrzuca te zarzuty twierdząc, że podczas budowy elektrowni zostaną zapewnione wszystkie, najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Łukaszenko: Bezpieczeństwo elektrowni w Ostrowcu to priorytet

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko określił kwestie bezpieczeństwa jako priorytet przy budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu – poinformowała we wtorek 19 kwietnia służba prasowa prezydenta. Deklaracja ta została złożona podczas spotkania Łukaszenki z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Jukim Amano.

– Byłem bardzo zainteresowany tym, aby Pan osobiście odwiedził budowę i przekonał się o standardach, które stosujemy przy projekcie budowy elektrowni. To przede wszystkim bezpieczeństwo elektrowni atomowych – cytuje słowa Łukaszenki jego służba prasowa.

Białoruski prezydent zauważył, że ,,wszystkie państwa, które posiadają technologie budowy elektrowni jądrowych wyciągnęły odpowiednie wnioski nie tylko na podstawie konsekwencji katastrofy w Czarnobylu, ale także w Fukushimie. Łukaszenko podkreślił również, że Mińsk przywiązuje szczególną uwagę do przygotowania wysoce wykwalifikowanego personelu do obsługi elektrowni.

– W tym celu zrobiliśmy dosyć dużo. Zebraliśmy specjalistów z całego świata i zamierzamy ich przeszkolić. Jesteśmy gotowi do dalszej, ścisłej współpracy z MAEA oraz realizacji jej rekomendacji – powiedział prezydent. Łukaszenko zagwarantował także bezpieczeństwo przechowywanych na Białorusi materiałów jądrowych.

Pierwsze szkolenia w maju

Pierwsza grupa specjalistów z przyszłej kadry elektrowni w Ostrowcu już w maju rozpocznie staże w rosyjskiej elektrowni jądrowej Nowoworoneżskaja, poinformował dyrektor BelAEC Michaił Filimonow.

– Na podstawie umowy z Rosenergoatomem od maja tego roku rozpoczną się staże personelu w elektrowni  Nowoworoneżskaja – powiedział w środę 20 kwietnia podczas plenarnego posiedzenia ósmego, międzynarodowego forum ,,Atomekspo-Białoruś 2016”. Stwierdził, że ,,mowa o pierwszych 2-3 osobowych grupach. W sumie mamy przygotować 600 osób. Z biegiem czasu staże rozpoczną się także w elektrowni jądrowej Leningrad-2 – powiedział  Filimonow.

Ostrowiec liczy na szybkie otrzymanie licencji

Białoruski organ nadzorujący energetykę jądrową (Gosatomadzor) jesienią tego roku otrzyma dokumenty, które są niezbędne do wydania licencji na eksploatację elektrowni w Ostrowcu – poinformował wiceszef urzędu Sergiej Drobot. – Oczekujemy, że w październiku 2016 roku państwowa spółka Bielarusskaja AEC przedstawi pakiet dokumentów w celu otrzymania licencji na eksploatację elektrowni – powiedział Drobot.

– Ekspertyza tych dokumentów będzie trwała maksymalnie rok – dodał Drobot.

MAEA: Białoruś spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa

Zdaniem szefa MAEA Jukiego Amano Białoruś spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa w energetyce jądrowej. – Podczas swojej wizyty mogłem z zadowoleniem zaobserwować zaangażowanie Białorusi na rzecz spełnienia najbardziej rygorystycznych standardów bezpieczeństwa w energetyce jądrowej – podkreślił Amano. Zauważył, że po raz pierwszy odwiedził plac budowy pierwszej elektrowni jądrowej elektrowni jądrowej.

– Chcę zauważyć, że duże wrażenie wywarł na mnie progres budowy elektrowni – powiedział Amano. – Należy zauważyć, że Białoruś jest jednym z najlepiej przygotowanych państw do wykorzystywania energetyki jądrowej – podkreślił.

Szef MAEA zauważył, że ten kraj wypełnia wszystkie rekomendacje ekspertów agencji dotyczące modernizacji swojej infrastruktury jądrowej. Amano wyraził nadzieję na to, że będzie miał możliwość uczestnictwa w ceremonii uruchomienia pierwszego bloku energetycznego w elektrowni w Ostrowcu. Ponadto do 2018 roku MAEA ma wysłać do naszych wschodnich sąsiadów siedem misji eksperckich, które mają zaznajomić się z różnymi aspektami rozwoju energetyki jądrowej na Białorusi.