Biden podpisał ustawę, dzięki której Ukraina otrzyma miliardy dolarów na obronność

10 maja 2022, 07:15 Alert
Prezydent USA Joe Biden. Fot. Jędrzej Stachura
Prezydent USA Joe Biden. Fot. Jędrzej Stachura

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, która ma ułatwić wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Jeszcze w maju Kongres USA ma udostępnić administracji Bidena kolejne ok. 20 mld dolarów na pomoc wojskową.

– Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji – powiedział Biden.

– Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy – zaznaczył Biden. Zauważył, że ustawę podpisuje tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie i w Dzień Europy.

Ustawa, która przeszła przez Kongres w szybkim tempie i przy minimalnym sprzeciwie w obu izbach, tymczasowo znosi wiele z formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Jednym ze zniesionych ograniczeń jest wymóg poniesienia wszystkich kosztów za sprzęt przez państwo otrzymujące.

Ustawa odwołuje się do programu Lend-Lease z 1941 roku, za pomocą którego USA wspierały najpierw Wielką Brytanię, a później także innych aliantów, w tym Związek Sowiecki, w walce z Niemcami hitlerowskimi. Jeszcze w maju Kongres USA ma udostępnić administracji Bidena kolejne ok. 20 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Morawiecki: Polska jest adwokatem coraz mocniejszych sankcji wobec Rosji