IJ: Zapewnienie odpowiedniej ilości gazu Europie może być trudne aż do 2027 roku

31 stycznia 2023, 15:30 Alert

Instytut Jagielloński (IJ) przedstawił raport, z którego wynika, że do 2027 roku zbilansowanie unijnego popytu na gaz ziemny może być trudne lub wręcz niewykonalne.

Fot. Polska Spółka Gazownictwa

– Nasza analiza możliwości pokrycia zapotrzebowania UE na gaz ziemny w obliczu braku dostaw z Rosji pokazuje, że w najbliższych latach aż do 2027 roku, tj. w horyzoncie Plan REPowerEU, zbilansowanie unijnego popytu może być trudne lub wręcz niewykonalne – wyjaśnia Kamil Moskwik, członek zarządu IJ.

Zdaniem Instytutu, zbilansowanie popytu na gaz w skali Unii Europejskiej wymaga rozwoju działań prowadzących do oszczędności gazu (kierunek wskazany przez REPowerEU) oraz zwiększenia możliwości importu gazu, zwłaszcza w drodze dostaw LNG, na które REPowerEU kładzie większy nacisk niż na dostawy gazociągowe.

IJ wskazuje, że nawet pomimo wzrostu mocy unijnych terminali regazyfikacyjnych mogą pojawić się problemy z dostępnością LNG na rynku światowym, co może przełożyć się na wystąpienie luki podażowej. Dodatkowym aspektem wpływającym na dostępność LNG w skali UE jest także odpowiednie zarządzanie unijnym systemem przesyłowym i niwelowanie wąskich gardeł.

Źródło: Instytut Jagielloński

Tani gaz z Rosji kosztował Niemcy pięć miliardów euro ekstra