EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OpinieOZE

Buzek: Biometan to jeden z kluczowych punktów planu uniezależnienia od Rosji

Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik

Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik

Jerzy Buzek przypominał o znaczeniu biometanu na szlaku uniezależnienia Unii Europejskiej od surowców z Rosji.

Pierwszy kongres Polskiej Organizacji Biometanu w Warszawie był okazją do dyskusji na temat rozwoju rynku tego gazu w Polsce. Prof. Jerzy Buzek, były premier a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego mówił o stabilności polityki dla branży po zmianie władzy.

– Chcemy, aby ta branża wystartowała jak najszybciej i stała się filarem Odnawialnych Źródeł Energii – mówił mecenas Marcin Tarka reprezentujący POB.

– Rynek energii za piętnaście czy dwadzieścia lat to będą dwa nośniki. Będzie energia elektryczna, w tym atom. Drugim będzie, ale nie ma go w przyrodzie w formie do wykorzystania jest wodór. To będzie pewnie 85-90 procent rynku. Około pięć procent zostanie na biometan, paliwo odnawialne do stosowania nawet za 80 lat wszędzie – wyliczał premier Buzek.

– Idea Nowego Zielonego Ładu to projekt cywilizacyjny, do którego trzeba przekonać Europejczyków. Są różne nastawienia, ale Unia Europejska nie wycofuje się z żadnych decyzji w kierunku Fit for 55 i celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zwraca uwagę na produkcję przemysłową, surowce krytyczne czy łańcuchy dostaw w programie Net Zero Industry Act czy program STEP o nowych technologiach albo Critical Raw Materials Act. One nie wyłączają zielonego ładu, ale przypominają o konkurencyjności – mówił premier.

– Jeżeli ograniczymy zużycie paliw kopalnych, to nie tylko ochronimy klimat, ale także przestaniemy napychać kieszenie Putina – powiedział Jerzy Buzek. – Tylko 10 procent surowców potrzebnych gospodarce europejskiej pochodzi teraz z Rosji. W tym kontekście cały czas przewija się biometan. Jest to jedna z największych szans programu REPowerEU.

Polska Organizacja Biometanu zabiega o przepisy sprzyjające rozwojowi biometanu w Polsce. Uniwersytet Poznański szacuje potencjał produkcji tego typu na 8 mld m sześc. Na rok, czyli tyle, ile sprowadzała Polska z Rosji na mocy kontraktu jamalskiego przed jego zerwaniem przez Rosjan.

Opracował Wojciech Jakóbik

Kowalski: Biometan wymaga wsparcia (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X