Buzek: Biometan to jeden z kluczowych punktów planu uniezależnienia od Rosji

23 października 2023, 10:00 Energetyka

Jerzy Buzek przypominał o znaczeniu biometanu na szlaku uniezależnienia Unii Europejskiej od surowców z Rosji.

Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik
Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik

Pierwszy kongres Polskiej Organizacji Biometanu w Warszawie był okazją do dyskusji na temat rozwoju rynku tego gazu w Polsce. Prof. Jerzy Buzek, były premier a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego mówił o stabilności polityki dla branży po zmianie władzy.

– Chcemy, aby ta branża wystartowała jak najszybciej i stała się filarem Odnawialnych Źródeł Energii – mówił mecenas Marcin Tarka reprezentujący POB.

– Rynek energii za piętnaście czy dwadzieścia lat to będą dwa nośniki. Będzie energia elektryczna, w tym atom. Drugim będzie, ale nie ma go w przyrodzie w formie do wykorzystania jest wodór. To będzie pewnie 85-90 procent rynku. Około pięć procent zostanie na biometan, paliwo odnawialne do stosowania nawet za 80 lat wszędzie – wyliczał premier Buzek.

– Idea Nowego Zielonego Ładu to projekt cywilizacyjny, do którego trzeba przekonać Europejczyków. Są różne nastawienia, ale Unia Europejska nie wycofuje się z żadnych decyzji w kierunku Fit for 55 i celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zwraca uwagę na produkcję przemysłową, surowce krytyczne czy łańcuchy dostaw w programie Net Zero Industry Act czy program STEP o nowych technologiach albo Critical Raw Materials Act. One nie wyłączają zielonego ładu, ale przypominają o konkurencyjności – mówił premier.

– Jeżeli ograniczymy zużycie paliw kopalnych, to nie tylko ochronimy klimat, ale także przestaniemy napychać kieszenie Putina – powiedział Jerzy Buzek. – Tylko 10 procent surowców potrzebnych gospodarce europejskiej pochodzi teraz z Rosji. W tym kontekście cały czas przewija się biometan. Jest to jedna z największych szans programu REPowerEU.

Polska Organizacja Biometanu zabiega o przepisy sprzyjające rozwojowi biometanu w Polsce. Uniwersytet Poznański szacuje potencjał produkcji tego typu na 8 mld m sześc. Na rok, czyli tyle, ile sprowadzała Polska z Rosji na mocy kontraktu jamalskiego przed jego zerwaniem przez Rosjan.

Opracował Wojciech Jakóbik

Kowalski: Biometan wymaga wsparcia (ROZMOWA)