Resort rolnictwa chce zmiany przepisów w zakresie biometanu

29 grudnia 2022, 15:15 Alert

Zespół ekspertów pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich przygotował kompleksową propozycję zmiany przepisów prawa w zakresie wytwarzania biometanu w Polsce. Zakładają one m.in. wprowadzenie definicji legalnej biometanu i instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu oraz ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowalnym.

Zmiany prawne dot. biometanu

Główne założenia przygotowanej propozycji legislacyjnej obejmują m.in. wprowadzenie definicji legalnej biometanu. – Skuteczne uruchomienie rynku biometanu w Polsce wymaga zdefiniowania podstawowych pojęć prawnych. W tym zakresie niezbędne jest zdefiniowanie pojęcia biometanu, które umożliwi zagospodarowanie na cele gazowe istniejącego potencjału zarówno biogazowni rolniczych, jak i innych źródeł, w tym różnego rodzaju osadów ściekowych z oczyszczalniach ścieków na terenie całego kraju – czytamy w informacji prasowej resortu rolnictwa.

Ponadto zmiany mają umożliwić wprowadzenie instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu. – Zapewnienie dynamicznego rozwoju rynku biometanu w Polsce wymaga uruchomienia odrębnego instrumentu wsparcia, dedykowanego produkcji biometanu z różnych surowców oraz uwzględniającego uwarunkowania techniczne i ekonomiczne. Rekomendowany model wsparcia opiera się na sprawdzonej już w polskich realiach prawnych koncepcji dwustronnego kontraktu różnicowego (ang. contract for difference, CfD), która jest z powodzeniem stosowana w przypadku obecnie funkcjonującego systemu wparcia dla OZE – czytamy.

Dodatkowo przewidziana jest integracja instalacji biometanowych z siecią gazową. – Jednym z kluczowych elementów umożliwiających szybkie uruchomienie sektora wytwarzania biometanu w Polsce, obok systemu wsparcia tego rodzaju działalności, jest zapewnienie technicznych możliwości wprowadzania tego rodzaju odnawialnego paliwa gazowego do dystrybucyjnych oraz przesyłowych sieci gazowych w Polsce. Mając na uwadze szereg wyzwań natury technicznej związanych z możliwością przyłączenia instalacji biometanowych do sieci oraz transportu nimi biometanu, rekomenduje się wprowadzenie prawnej możliwości stosowania dedykowanych taryf przesyłowych i dystrybucyjnych obejmujących odbiorców końcowych biometanu – podaje resort.

Ministerstwo rolnictwa proponuje także łatwienia w procesie inwestycyjno-budowalnym. – Ważnym elementem umożliwiającym rozwój instalacji biometanowych są procedury związane z procesem inwestycyjno-budowlanego w instalacje biometanowe (m.in. decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie). Usprawnienia w tym zakresie mają na celu znaczące przyspieszenie i ułatwienie prowadzenia inwestycji w zakresie tego typu instalacji zapewniających dostawy odnawialnego paliwa gazowego – argumentuje ministerstwo.

W ostatniej kolejności resort wymienia wykorzystanie biometanu w celu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. – Począwszy od 2023 roku sektor transportowy staje przed koniecznością wykorzystywania tzw. biopaliw II generacji lub dodawania do paliw ciekłych tzw. biokomponentów II generacji pochodzenia odpadowego. W celu utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku wspólnotowym, kluczowym jest zapewnienie możliwości wykorzystywania biokomponentów rodzimej produkcji wykorzystującej w tym zakresie krajowy potencjał sektora rolno-spożywczego. Polski biometan wytwarzany z biodegradowalnych substratów pochodzenia odpadowego oraz z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie – czytamy.

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi/Michał Perzyński