AlertWszystko

Biopaliwowy kompromis w Parlamencie Europejskim

(EurActiv/Teresa Wójcik)

Zmniejszy się zużycie biopaliw w UE – Parlament Europejski osiągnął z Radą Europejską kompromis w tej sprawie. Europosłowie chcą dzięki temu doprowadzić do redukcji cen żywności i ograniczyć wylesianie.

14 kwietnia Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia i Praw Konsumentów (ENVI) Parlamentu Europejskiego w porozumieniu z Radą zdecydowała ograniczyć udział biopaliw – nie może ich być więcej niż 7 proc. całkowitego zużycia. Mimo tego ograniczenia, 10 proc. energii zużywanej w transporcie ma wciąż pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Europosłowie zaproponowali początkowo jeszcze ostrzejszy limit, 6 proc., lecz na to nie zgodziły się państwa członkowskie. 7 proc. zostało przyjęte, jako propozycja kompromisowa, która nie zadowala w pełni żadnej ze stron. Polska wypełnia ją prawie idealnie, bo według Adama Stępnia z branżowej organizacji Krajowa Izba Biopaliw, „w polskiej strukturze paliw biopaliwa mają 7,1 proc.”

Europoseł Bas Eickhout (Zieloni, Holandia) stwierdził, że „porozumienie nie rozwiąże wszystkich problemów z unijną polityką biopaliwową. Przyjęte prawo miało szansę zapewnić, że UE nie będzie promowała szkodliwych dla klimatu i społeczeństwa biopaliw, ale ten kompromis tego nie załatwi” – tłumaczy Eickhout.

Robert Wright, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Odnawialnego Etanolu (ePURE), także nie jest zadowolony z kompromisowego rozwiązania. „Przyjęte przez ENVI przepisy nie zachęcają do poprawy, jakości biopaliw, nie robią nic, by promować biopaliwa niskoemisyjne. Nowe prawo nie jest też zgodne z obietnicami UE, co do promowania wzrostu i inwestycji w Europie” – oburza się Wright.

Biopaliwa są paliwami, (np. etanol), stworzonymi nie z ropy, a z produktów organicznych. Ich promowanie miało zmniejszyć zależność UE od paliw kopalnych. Wejście na rynek alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii spowodowało jednak wzrost cen żywności – areał upraw w Europie jest ograniczony, więc hodowla roślin przeznaczonych na biopaliwa konkuruje z hodowlą roślin konsumpcyjnych, podwyższając ich cenę. Wzrost cen doprowadził też do powiększenia obszarów przeznaczonych pod uprawę. A to stworzyło presję na wycinanie lasów, czyli wylesianie Europy. Postanowienie Rady i ENVI ma zapewnić, że presja na uprawę biopaliw zmniejszy się. Kompromis trafi teraz pod obrady całego Parlamentu. Europosłowie będą nad nim głosować na posiedzeniu plenarnym 27-30 kwietnia. Jeżeli zostanie przyjęty, państwa członkowskie będą miały czas do 2017 r. na wprowadzenie go w życie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X