AlertEnergetykaŚrodowisko

Plan klimatyczny Polski będzie konsultowany, by pomóc biznesowi w transformacji

Konferencja w ministerstwie klimatu i środowiska. Fot. Wojciech Jakóbik

Konferencja w ministerstwie klimatu i środowiska. Fot. Wojciech Jakóbik

Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu trafił do Komisji Europejskiej. Będzie także konsultowany społecznie, aby wesprzeć biznes na szlaku transformacji energetycznej.

– Chcemy wykorzystać czas na przygotowanie i odesłanie wszystkich zaległych dokumentów strategicznych, do których należy Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Mówiła o zaległościach do nadrobienia.

KPEiK uwzględnia 35 procent redukcji emisji CO2 w porównaniu do 1990 roku. Unia Europejska dąży do redukcji o 55 procent. Zużycie w ostatecznym zużyciu energii brutto na sięgnąć 29,8 procent w 2030 roku a redukcja zużycia energii sięgnąć 5,9 procent.

Wstępny szkic KPEiK został wysłany do Brukseli pierwszego marca 2024 roku. To scenariusz bazowy rozwoju polityki energetyczno-klimatycznej. – Dla niektórych będzie za ambitny a dla innych zbyt ambitny. Będzie kilka scenariuszy – przyznała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. – To ma być szansa na szybszy rozwój Polski i nowe miejsca pracy.

– Każda epoka dziedziny gospodarki, które odchodzą i wchodzą na scenę. Gdybyśmy bronili maszyn do pisania to nie mielibyśmy rozwoju IT. Tak samo będzie wyglądała transformacja energetyczna. To naturalny etap rozwoju ekonomii – oceniła minister klimatu. – Naszym celem jest niepozostawanie z tyłu, a możemy tam stać, bo nie będziemy konkurencyjni, nie będziemy spełniać wymogów klimatycznych i będziemy mieć nieefektywną gospodarkę o niskich dochodach per capita, z miejscami pracy, które nie dają zarobić tyle, ile w Europie Zachodniej – oceniła.

– To stan przy obecnych regulacjach, w oparciu o obecne plany biznesowe oraz możliwości i tempa inwestycji – powiedziała minister o nadchodzących konsultacjach KPEiK w poszczególnych obszarach gospodarki. – Będziemy się zastanawiać co robić, aby jeszcze bardziej wesprzeć biznes w dążeniu do neutralności klimatycznej – dodała. Zastrzegła, że „będzie ukłon w stronę sprawiedliwej transformacji”.

– Bruksela widzi zmianę podejścia rządu na bardziej partnerski i jest gotowa dać nam nieco czasu. Tak odbieram spotkania poświęcone energii, klimatowi czy środowisku. W każdym z tych obszarów mamy zaległości – przyznała.

– Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu to jest baza i punkt wyjściowy pokazujący, że mamy większy potencjał. 300 mld złotych inwestycji i neutralność planu względem Produktu Krajowego Brutto można porównać do kosztów braku transformacji, które już ponosimy. Tylko w 2022 roku wyjątkowo kryzysowym import paliw kopalnych do Polski kosztował nas około 200 mld złotych w jednym roku. Interwencje w mrożenie cen energii i paliw kosztowały dobrze ponad 100, bliżej 200 mld złotych – mówiła Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska.

KPEiK jest podstawą do tworzenia innych dokumentów strategicznych jak strategia ciepłownictwa czy energetyczna: Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku. Konsultacje KPEiK mają się zakończyć w czerwcu, potem nastąpi aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Dojdzie także do przyjęcia strategii ciepłownictwa.

Wojciech Jakóbik

Rząd szuka porozumienia z rolnikami, ale protesty będą trwać nadal


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X