Blok w Stalowej Woli może ruszyć na przełomie 2018 i 2019 roku

5 września 2016, 14:45 Alert

Tauron ocenia, że blok w Stalowej Woli może zostać uruchomiony na przełomie 2018 i 2019 roku, jeśli w najbliższych miesiącach prace ponownie ruszą – poinformował wiceprezes Tauronu Jarosław Broda.

– Uruchomienie bloku na przełomie 2018 i 2019 roku jest aktualne, pod warunkiem, że realizacja ruszy w najbliższych miesiącach – powiedział dziennikarzom Broda.

Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron
Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron

Budowa bloku parowo-gazowego w elektrociepłowni Stalowa Wola to wspólny projekt Tauronu i PGNiG. Blok ma mieć 450 MWe i 240 MWt mocy.

Termin oddania inwestycji w Stalowej Woli do użytku był planowany na 2015 rok, ale został przekroczony. Spółki odstąpiły od umowy z wykonawcą bloku – firmą Abener Energia. Tauron informował kilka miesięcy temu, że według wstępnych założeń blok w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w 2018/2019 roku. Zaawansowanie inwestycji wynosi obecnie ok. 85 proc.

Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze 200-300 mln zł.

Wiceprezes pytany, czy ta kwota może być wyższa, powyżej wcześniej zakładanego budżetu, odpowiedział: – Będziemy wiedzieć więcej po zakończeniu inwentaryzacji, co ma nastąpić na przełomie września i października.

Pytany, czy jest możliwe, by do inwestycji dołączył kolejny partner, odpowiedział: „Kluczowe z punktu widzenia ewentualnych nowych partnerów jest doprowadzenie do porządku placu budowy i restrukturyzacja umów handlowych i finansowych”.

– Celem jest urentownienie pracy bloku przynajmniej na poziomie operacyjnym – dodał Broda.

Polska Agencja Prasowa