AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra otrzymały umowę mocową

Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

Bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra, planowane przez Polską Grupę Energetyczną, otrzymały kontrakt w ramach rynku mocy – poinformował na Twitterze Maciej Szczepaniuk, rzecznik spółki.

W opublikowanym komunikacie PGE poinformowała, że w wyniku aukcji rynku mocy na 2024 rok, zakontraktowanych zostało łącznie nie mniej niż 4 332 MW obowiązków mocowych dla jednostek należących do grupy PGE.

Cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale 235,91 do 269,58 PLN/kW/rok, i zgodnie z art.38 ust.1 ustawy o rynku mocy z dnia 8 grudnia 2017 roku, zostanie podana do publicznej wiadomości przez PSE S.A. w terminie trzech dni roboczych.

Łączny obowiązek mocowy obejmuje:
– 1 335 MW dla jednostek nowych (z umową mocową na 17 lat)
– nie mniej niż 2 957 MW dla jednostek modernizowanych (w tym nie mniej niż 2 598 MW z umową mocową na pięć lat oraz 359 MW z umową mocową na siedem lat)
– 40 MW dla jednostek istniejących (z umową mocową na rok)

PGE zaznaczyła, że powyższe obowiązki mocowe nie są ostatecznymi wynikami aukcji mocy.

Ostateczne wyniki aukcji mocy ogłasza prezes URE w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie internetowej, w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od zakończenia aukcji mocy. Do tego czasu wszystkie umowy sprzedaży obowiązków mocowych są warunkowe.

Na początku listopada PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowało o otwarciu ofert. Wpłynęła jedynie oferta, którą złożyło konsorcjum Polimeksu Mostostalu oraz General Electric Global Services i General Electric International. Z opublikowanych informacji wynika, że realizacja projektu budowy dwóch bloków gazowych o mocy 650-717 MW ma kosztować ok. 4,5 mld złotych. To więcej, niż zakłada budżet PGE dla tej inwestycji – 3,952 mld zł.

Polska Grupa Energetyczna

Wojtowicz: Mimo decyzji EBI wierzę w budowę bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X