Bloomberg: Niemcy chcą wyłączenia energetyki z nowych sankcji przeciw Rosji

26 stycznia 2022, 11:30 Alert
fot.freepik
fot.freepik

Zgodnie z dokumentami, do których dotarł Bloomberg, niemiecki rząd naciska na zwolnienie z sankcji sektora energetycznego, jeśli nastąpi decyzja o zablokowaniu dostępu banków rosyjskich do rozliczania transakcji w dolarach amerykańskich. Sankcje finansowe miałby być kolejnym etapem sankcji nałożonych na Rosję w przypadku napaści na Ukrainę. 

Dostępne opcje obejmują ograniczenie zdolności Moskwy do wymiany walut, handlu z Zachodem i dostępu do kluczowych technologii. Każdy kraj w dyskusjach próbuje chronić własną pozycję biznesową.

Według źródeł zaznajomionych z dyskusjami, kilka dużych krajów europejskich próbowało wprowadzić wyłączenia w ramach dyskusji na temat sankcji i naciskało na okresy przejściowe, zanim sankcje wejdą w życie, a także na ochronę istniejących umów. Jednym z tych państw są Niemcy, które obawiają się, że zablokowanie dostępu Rosji do systemu finansowego sparaliżuje handel surowcami energetycznymi i wzmocni kryzys energetyczny.

– Sankcje przynoszą najlepsze efekty, jeśli działają skutecznie – powiedziała w zeszłym tygodniu niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock na konferencji prasowej u boku sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena. – Musimy dokładnie sprawdzić, co ma największy wpływ, a nie tylko groźnie wygląda – powiedziała.

Według Bloomberga, w przypadku „agresji wojskowej na suwerenne państwo i poważnego naruszenia prawa międzynarodowego, zagrażającego europejskiemu pokojowi i bezpieczeństwu”, Niemcy są gotowe podpisać pakiet, który mógłby zawierać m.in. :

  • Całkowite zamrożenie aktywów i zakaz transakcji dla wybranej grupy banków rosyjskich
  • Dalsze ograniczenia dotyczące długu państwowego i ograniczenia rynku kapitałowego dla podmiotów państwowych
  • Zakaz handlu dla niektórych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, skutecznie zmuszający je do wycofania z giełdy
  • Ograniczenia importu wybranych metali i chemikaliów oraz ograniczenia eksportu niektórych towarów luksusowych i zaawansowanych technologicznie
  • Zaostrzone ograniczenia dotyczące towarów, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych
  • Zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów wymierzone w oligarchów
  • Ograniczenia inwestycji w Rosji.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Majewski: Sukcesywnie uniezależniamy się od dostaw gazu z Rosji