Bogacki: Inwestycje PSG rozwijają północno-wschodnią Polskę

15 września 2015, 06:48 Energetyka

Nowoczesna stacja regazyfikacji LNG w Suwałkach pozwoli zasilić sieć dystrybucyjną tanim i efektywnym paliwem, zwiększając zużycie gazu przez odbiorców, a w konsekwencji umożliwiając rozwój całego regionu. Wnioski wynikające z wpływu wartego 35 milionów złotych projektu PESO na północno-wschodnią Polskę przedstawili w poniedziałek Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński oraz Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Sylwester Bogacki. 

– Jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tutaj widzimy, że nie jest to tylko wielka idea, ale działanie, które ma przełożenie na każdego Polaka i jego bezpieczeństwo– powiedział Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński.

Wart 35 milionów złotych projekt PESO (gazyfikacja Pisza, Ełku, Suwałk, Olecka) finansowany był ze środków własnych PSG oraz PGNiG przy wykorzystaniu dotacji unijnych.

– Projekt PESO to kolejny dowód naszego zaangażowania w gazyfikację nowych regionów. Inwestujemy w rozwój sieci gazowej i stale je modernizujemy. Dzięki tej inwestycji doprowadzamy bezpieczne i ekologiczne paliwo w regionie. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania przyjazne tak użytkownikom, jak i środowisku – podkreślił Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, Sylwester Bogacki.

Inwestycja Polskiej Spółki Gazownictwa objęła między innymi budowę nowoczesnej stacji regazyfikacji LNG, dostosowanie urządzeń gazowych u ponad 26 tysięcy odbiorców oraz adaptację 167 kilometrów sieci gazowych. Nowoczesne, bezpieczne paliwo LNG jest szansą na rozwój całego regionu, a także ograniczenie użytkowania na tych obszarach paliw o większej szkodliwości dla środowiska. Gazyfikacja nowych obszarów jest jednym z priorytetów Polskiej Spółki Gazownictwa. Do tej pory północno-wschodnia Polska była jednym z najsłabiej zgazyfikowanych obszarów naszego kraju.

– Jako Grupa Kapitałowa, do której należy Polska Spółka Gazownictwa cieszymy się z zakończenia tak ważnego etapu gazyfikacji naszego kraju. Kolejne inwestycje będą miały na celu gazyfikację regionów, które dziś stanowią „białe plamy” na gazowej mapie Polski – zaznaczył Jarosław Bauc, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG.

Projekt gazyfikacji czterech miejscowości – Piszu, Ełku, Suwałk i Olecka – zakładał przede wszystkim likwidację przestarzałych instalacji produkcji gazu propan-butan oraz stworzenie warunków dla rozwoju rynku gazu ziemnego w tych miastach. Wykorzystanie LNG to innowacyjna i bezpieczna technologia stale rozwijana na całym świecie.

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa