Bogdanka sprzedała w tym roku węgiel za prawie miliard złotych

14 września 2023, 13:00 Alert

LW Bogdanka, producent węgla kamiennego w Polsce, notuje jeden z najlepszych okresów w historii. W pierwszym półroczu 2023 roku odnotowała zysk netto na poziomie 225,8 mln złotych i sprzedała węgiel o wartości 956 milionów złotych. 

Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka
Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka

W pierwszym półroczu 2023 roku LW Bogdanka odnotowuje jedne z najlepszych wyników w historii. – Odnotowaliśmy jeden z najlepszych okresów jeśli chodzi o Kopalnię Bogdanka. Świadczy o tym zysk netto na poziomie 225,8 mln złotych. Wartość sprzedanego węgla to 956 milionów złotych – powiedział Artur Wasilewski, wiceprezes LW Bogdanka podczas konferencji wynikowej Enei.

W tym okresie Bogdanka wykonała ok. 16,7 km nowych wyrobisk korytarzowych. Jeśli chodzi o pozycję rynkową, osiągnęła 25,1 procent udziału w sprzedaży węgla do energetyki zawodowej. – Przychody w tym okresie to 24 miliardy złotych, EBIDTA ukształtowała się na poziomie 2,3 miliarda. Osiągnęliśmy 10,5 TWh wytworzonej energii elektrycznej i 3,3 miliona ton produkcji węgla netto – podkreślił Rafał Mucha, wiceprezes Enei.

Węgiel kamienny, sprzedawany przez LW Bogdanka, jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Enea, która odpowiada za dostawy energii do 2,6 mln klientów, posiada 66 procent akcji spółki.

Jędrzej Stachura

Enea weźmie mniej węgla z Kopalni Bogdanka przez spadek zapotrzebowania