AlertWszystko

BP: Rośnie znaczenie energetyki słonecznej

26.09.2014 Przejazdowo. Farma paneli słonecznych ENERGA. fot. Paweł Wyszomirski/ www.redseven.pl

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w najnowszym raporcie BP analitycy tego koncernu paliwowego zwracają uwagę na ostatnie trendy na globalnym rynku energetycznym. Do najważniejszych zaliczają spadek popytu na węgiel czy dynamiczny rozwój energetyki słonecznej.

W swoim raporcie BP Energy Outlook 2016 informuje o odnotowanym w ubiegłym roku, wyraźnym spadku globalnego popytu na węgiel. Tą sytuację tłumaczy wzrostem generacji wiatrowej i słonecznej, spadkiem cen gazu i ropy, a także zwalniającą chińską gospodarką.

Według analityków BP, w ubiegłym roku zużycie węgla na świecie spadło o 1,8 proc. Tymczasem w ciągu ostatnich 10 lat notowano w tym zakresie przeciętny, coroczny wzrost o 2,1 proc.

Jednocześnie w ubiegłym roku globalne zużycie energii pierwotnej wzrosło według BP o 1 proc. Globalne emisje CO2 wzrosły w tym samym czasie o 0,1 proc. w porównaniu do 0,5 proc. w roku 2014.

BP zauważa ponadto znaczący wzrost generacji energii solarnej – większy o 1/3 w porównaniu do roku 2014. Jak informują analitycy BP, dzięki temu fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającym się źródłem energii na świecie.

– Szybka redukcja kosztów szła rękę w rękę z szybkim rozwojem źródeł odnawialnych. Produkcja energii słonecznej zwiększyła się ponad 60-krotnie w ciągu 10 lat, podwajając swój potencjał co każde 20 miesięcy – komentuje cytowany przez Bloomberga Spencer Dale z BP.

Bloomberg zauważa, że samo BP kilka lat temu wycofało się z energetyki słonecznej po 40-letniej działalności w tym sektorze.

BP informuje, że w ubiegłym roku udział OZE (bez hydroenergii) w globalnym zużyciu energii wzrósł do 2,8 proc. w porównaniu do 0,8 proc. odnotowanego 10 lat temu. Największy udział w zestawieniu za 2015 r. odnotowuje ropa (32,9 proc.), następnie gaz (29,2 porc.), węgiel (23,8 proc.), hydroenergia (6,8 proc.) oraz atom (4,4 proc.).

Paliwa kopalne pozostają – i zdaniem BP pozostaną – najważniejszym źródłem energii. Według BP, jeszcze w 2035 r. mają posiadać niemal 80-procentowy udział w globalnym miksie energetycznym.

Do tego czasu udział OZE w globalnym miksie energetycznym ma wzrosnąć do 16 proc., co ma być głównie zasługą Chin, które według BP zbudują do 2035 r, większy potencjał źródeł odnawialnych niż USA i Unia Europejska razem wzięte.

Analitycy BP szacują, że w ciągu najbliższych 20 lat koszt produkcji energii z lądowych farm wiatrowych spadnie o 25 proc., a z dużych farm fotowoltaicznych – o 40 proc.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X