Branża hutnicza chce zmniejszenia podatków na energię elektryczną

18 października 2019, 08:30 Alert

Ostanie posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy poświęcone było ocenie sytuacji przemysłu hutniczego. Jak relacjonuje „Rzeczpospolitej”, RDS oczekuje między innymi działań rządu, które wpłyną na obniżenie cen energii elektrycznej dla branży.

Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM
Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM

Ceny energii dokuczają przemysłowi

Z informacji dziennika wynika, że Rada Dialogu Społecznego wystosowała apel do rządu, w którym postuluje między innymi wprowadzenie ulg dla hutnictwa w zakresie opłat związanych z rynkiem mocy od października przyszłego roku oraz obniżki stawek za przesył i dystrybucję energii elektrycznej od stycznia.

Jednocześnie RDS oczekuje podjęcia przez rząd działań, które doprowadzą do obniżenia hurtowych cen energii w Polsce, a także zwiększenia udziału energii ze źródeł o niskich kosztach wytwarzania.
RDS postuluje także podjęcie przez rząd działań na forum unijnym, między innymi zmian w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, ponieważ wysokie ceny uprawnień do emisji mocno obniżają konkurencyjność europejskich producentów stali.

Rzeczpospolita

ME: Decyzja o cenach energii na przyszły rok zapadnie pod koniec tego roku