Brodziński: W Polsce dalej powstają nowe odwierty za gazem łupkowym

11 lutego 2015, 08:57 Energetyka

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził miejsce wiercenia otworu za gazem łupkowym, wykonywanego przez Orlen Upstream.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

30 grudnia 2014 r. firma rozpoczęła wiercenie otworu poszukiwawczego za gazem łupkowym Pęclin-OU1 w miejscowości Kąck, w gminie Wiązowna. Jest to już 12 otwór Orlenu wykonywany w ramach realizacji zobowiązań koncesyjnych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego.

Podczas wizyty spółka zaprezentowała stan zaawansowania prac wiertniczych, sposób organizacji pracy na wiertni, w tym pobór rdzenia wiertniczego, jak oraz działania związane z ochroną środowiska i zabezpieczeniem terenu samej wiertni, jak i okolicy przed wpływem na środowisko.

– Polska jest liderem europejskim, jeśli chodzi o liczbę wywierconych otworów poszukiwawczych. Cieszy fakt, że cały czas wykonywane są nowe otwory, jak i to, że polskie firmy przodują w tych statystykach – powiedział minister Brodziński.

Spółka Orlen Upstream prowadzi prace w poszukiwaniu złóż węglowodorów na terenie gminy Wiązowna w oparciu o koncesję „Wołomin” wydaną w 2008 roku.

Koncesjonariusz wykonał już dla tego obszaru analizy archiwalnych danych geologicznych oraz pozyskał nowe dane sejsmiczne. Na podstawie wyników badań i ich interpretacji wyznaczona została lokalizacja pionowego otworu badawczego Pęclin-OU1. Planowana głębokość otworu to 3850 m. Jego celem jest pobranie próbek rdzenia skalnego do badań laboratoryjnych i oceny potencjału węglowodorowego.

Źródło: Ministerstwo Środowiska