Brudziński: Rozmowy z radą nadzorczą JSW były merytoryczne

30 stycznia 2015, 10:30 Energetyka

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) trwa bezterminowy strajk. Górnicy domagają się m.in. odstąpienia od dyscyplinarnego zwolnienia dziewięciu przewodniczących zakładowych organizacji związkowych z KWK „Budryk” i odwołania Zarządu JSW, który doprowadził firmę na skraj zapaści. Jastrzębscy związkowcy spotkali się w Warszawie z Radą Nadzorczą Spółki.

Logo Solidarności. Grafika: Solidarność
Logo Solidarności. Grafika: Solidarność

Wiceprzewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA Roman Brudziński ocenił, że rozmowy były „merytoryczne”. Przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych (WRZZ) JSW wyjaśniali członkom Rady Nadzorczej, dlaczego doszło do akcji protestacyjno-strajkowej. Mówili też o nastrojach panujących wśród załogi, która od dawna nalegała na przystąpienie do akcji strajkowej w związku z bałaganem stanowiącym konsekwencję złego zarządzania firmą i groźbą pogłębienia się niekorzystnych wyników JSW.

Po spotkaniu ze związkowcami odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej JSW i Zarządu Spółki. Stanowisko WRZZ JSW wobec decyzji podjętych przez obydwa ciała zostanie przedstawione w piątek po godzinie 8., podczas briefingu prasowego, który odbędzie się przed KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” Ruch „Zofiówka”.

Protest 18 tysięcy pracowników kopalń i zakładów wchodzących w skład JSW rozpoczął się wczoraj i na razie ma charakter rotacyjny: górnicy przychodzą do pracy, ale nie zjeżdżają na dół. Do końca szychty przebywają w cechowniach, po czym są zastępowani przez kolegów z kolejnej zmiany.

Strajkujący żądają spełnienia pięciu postulatów:

– wycofania dyscyplinarnych zwolnień dla przewodniczących zakładowych organizacji związkowych działających w KWK „Budryk”,
– natychmiastowego odwołania Zarządu JSW,
– odstąpienia od podjętej 21 stycznia br. decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych, odnoszących się do kwestii deputatu węglowego (z 28 lutego 2011 roku), warunków zgody strony związkowej na upublicznienie JSW (z 5 maja 2011 r.) i wzrostu stawek płac (z 8 listopada 2012 r.),
– z dniem 1 sierpnia br. objęcia pracowników kopalni „Knurów-Szczygłowice” takimi samymi zasadami, na jakich zatrudnieni są pracownicy czterech pozostałych kopalń JSW,
– likwidacji spółki-córki JSW Szkolenie i Górnictwo oraz przejęcia zatrudnionych tam ludzi przez samą JSW.

JSW: Strajk jest nielegalny

Zarząd JSW SA odnosząc się do decyzji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego o wszczęciu dnia 28.01.2015 roku strajku w zakładach JSW stwierdza, że strajk ten jest nielegalny w rozumieniu Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Kryteria legalności strajku zostały ściśle określone przepisami ustawy. Nakazuje ona przed jego rozpoczęciem wyczerpanie wszelkich procedur określonych w art. 7-14, a w szczególności zakończenie sporu zbiorowego protokołem rozbieżności oraz nakłada obowiązek ogłoszenia strajku co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem.

Procedury te przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy nie zostały wyczerpane.

Zarząd zwraca uwagę, że :

  1. Spór dotyczy zabrania posiłków profilaktycznych pracownikom powierzchni, którzy nie pracują w warunkach szczególnie szkodliwych i nie są narażeni na ubytek energetyczny.
  2. Formalnie spór ten trwa nadal, bowiem do dnia ogłoszenia strajku nie podpisano protokołu rozbieżności. Ponadto w dniu rozpoczęcia strajku tj. 28 stycznia 2015 r. na godzinę 8.00 wyznaczono kolejny termin spotkania stron sporu  z udziałem mediatora. Mediacje te odbyły się bez podpisania protokołu rozbieżności, a kolejny termin spotkania zarządu i strony społecznej wyznaczono na  11 lutego 2015 r.
  3. Referendum przeprowadzone przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy w dniu 26-27.01.2015 nie dotyczył przedmiotu sporu zbiorowego, który się toczy, a ponadto pytania referendalne nie zmierzały do ustalenia woli załogi co do strajku, a wyłącznie do akcji protestacyjno-strajkowej. Tym samym nawet pozytywne wyniki referendum nie mogą stanowić podstawy faktycznej, ani prawnej dla wszczynania akcji strajkowej.
  4. Postulaty strajkowe daleko odbiegają od przedmiotu toczącego się sporu zbiorowego, a także od zakresu sporu zbiorowego zdefiniowanego ustawowo.

Biorąc pod uwagę to, że strajk jest nielegalny oraz fakt, że każdy dzień jego kontynuowania przynosi realne straty zarówno dla firmy, jak i jej pracowników, zarząd apeluje do organizatorów strajku o zaniechanie działań strajkowych i umożliwienie załodze podjęcia normalnej pracy. Równocześnie zarząd podtrzymuje wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną w sprawie przedłożonych stronie związkowej propozycji działań oszczędnościowych w obszarze kosztów pracy.

Źródło: Solidarność/JSW