Pomimo żądań części posłów do Parlamentu Europejskiego kraje członkowskie przyjęły wspólne stanowisko w którym nie popierają wykluczenia energetyki jądrowej z finansowania projektów zrównoważonych środowiskowo.
Kraje członkowskie za pośrednictwem Rady Unii Europejskiej przyjęły 25 września stanowisko zawierające sześć celów „zielonego finansowania”: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja, zrównoważone wykorzystanie i ochrona wody oraz zasobów morskich, transformacja ku gospodarce obiegu zamkniętego, walka z zanieczyszczeniami, ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ekosystemu.
Źródła Euractiv.com przekonują, że Austria, Niemcy i Luksemburg poparły pomysł wykluczenia atomu z tej formy finansowania, jednak większość państw była przeciwna. Rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen poinformowała, że energetyka jądrowa powinna być oceniana z wykorzystaniem „podstaw naukowych”. Grupa ekspercka przy KE stwierdziła w czerwcu, że atom może „w sposób znaczny przyczynić się do realizacji celów związanych z mitygacją (skutków zmian klimatu – przyp. red.), ale potrzebne są kolejne dowody i dalsza analiza”.
Rada uznała, że obostrzenia zielonego finansowania zwane taksonomią powinny zostać ustalone do końca 2021 roku tak, aby mogły zostać zaimplementowane do końca 2022 roku.
EurActiv.com/Wojciech Jakóbik
Rajewski: Małe reaktory jądrowe nie zbawią klimatu. Nie ma alternatywy wobec dużego atomu (ROZMOWA)