AlertWszystko

Bruksela zachowuje powściągliwość wobec rosyjskiego projektu gazociągu

(Prime/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała wczoraj Anna Kaisa Itkonen, Komisja Europejska przygląda się postępom w realizacji gazociągu Turkish Stream. To rosyjski projekt mający pozwolić na dostawy gazu przez Turcję, z pominięciem Ukrainy.

– Jest to projekt, któremu się przyglądamy. Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych konkretnych informacji, które opisywałyby jego realizację, uzasadniały jego rentowność a także dotyczących aspektów prawnych – powiedziała dziennikarzom przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Według Itkonen Komisja chętnie oceni perspektywy oraz następstwa realizacji projektu, w szczególności ich zgodności z wymogiem bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych oraz z innymi celami zawartymi w Strategii Energetycznej Unii Europejskiej.

– Najważniejsze dla nas jest to aby każdy projekt gazociągu na terenie Unii był zgodny z prawem wspólnotowym – stwierdziła Itkonen.

Jednocześnie przedstawicielka Komisji Europejskiej stwierdziła, że realizowana przez Brukselę polityka dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do państw członkowskich nie bierze pod uwagę możliwości odrzucenia partnerstwa z Rosją w dziedzinie energetyki.

– Nigdy nie stwierdziliśmy, że nie będziemy kontynuowali naszego partnerstwa z Rosją. Po prostu chcemy zabezpieczyć dywersyfikację prowadząc pracę nad kompleksową strategią na różnych poziomach: politycznym, technicznym oraz innych – powiedziała Itkonen.

1 grudnia 2014 roku Gazprom oraz turecka spółka Botas podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu o przepustowości 63 mld m3 rocznie biegnącego z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego. Licząca 1100 km magistrala ma dostarczyć na granicę turecko-grecką 47 mld m3 gazu. Podpisanie międzynarodowej umowy o budowie nowego gazociągu planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku a surowiec ma nim popłynąć w grudniu 2016 roku. Nie jest to wiążąca deklaracja o budowie, a jedynie wyraz woli politycznej.

W chwili obecnej Rosja oraz Grecja są w trakcie prac nad memorandum dotyczącego budowy gazociągu od granicy z Turcją, przez który błękitne paliwo popłynie dalej do Europy. Przewiduje się, że grecki odcinek magistrali będzie biegł do granicy z Macedonią


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X