Brytyjscy parlamentarzyści chcą więcej działań na rzecz czystego powietrza

27 kwietnia 2016, 11:30 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Ogłoszony rok temu przez rząd Wielkiej Brytanii plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w pięciu dużych miastach do 2020 roku nie jest wystarczający; konieczne są bardziej znaczące działania – oświadczyła w środę grupa parlamentarzystów.

W Wielkiej Brytanii notuje się jedne z najwyższych w Europie wskaźniki stężenia szkodliwego dwutlenku azotu, produkowanego przez pojazdy z silnikami dieslowskimi. Kraj ten przekroczył już normy wyznaczone przez Unię Europejską.

W zeszłym roku ministerstwo ds. ochrony środowiska, aprowizacji i wsi zapowiedziało utworzenie do 2020 roku tzw. stref czystego powietrza w pięciu dużych ośrodkach miejskich: Birmingham, Leeds, Nottingham, Derby i Southampton. Właściciele starych autobusów, taksówek, autokarów i ciężarówek musieliby uiszczać specjalną opłatę za wjazd do tych stref; zwolnione z niej byłyby prywatne samochody osobowe.

Osobny plan walki z zanieczyszczeniem powietrza do 2025 roku ogłoszono w Londynie; przewiduje on wyznaczenie stref bardzo niskiej emisji spalin oraz modernizację autobusów i nowych taksówek.
Jednak parlamentarna komisja ds. ochrony środowiska, aprowizacji i wsi ocenia, że ogłoszone działania nie wystarczą. Deputowani twierdzą, że prawo do nakładania specjalnych opłat na szczególnie szkodliwe dla środowiska pojazdy będzie miało „zaledwie pięć miast”.

– Władze kilkudziesięciu innych angielskich miast, w których przekroczone są unijne limity zanieczyszczeń, również powinny mieć takie uprawnienia, jeśli zgodę na to wyrażą mieszkańcy – podkreślono.

W świetle skandalu w koncernie Volkswagen, który stosował oprogramowanie zaniżające emisję spalin podczas testów, komisja wskazała ponadto, że rząd brytyjski powinien weryfikować podobne zapewnienia firm motoryzacyjnych i wraz z UE uzgodnić wyższe standardy emisyjne w branży.

Władze powinny też stworzyć system złomowania starszych pojazdów z silnikami dieslowskimi oraz inwestować w czystą energię i nowoczesne technologie rolnicze, by zredukować emisję gazów cieplarnianych i innych substancji zanieczyszczających środowisko.