Budimex zamierza wejść na rynek OZE

4 listopada 2021, 06:30 Alert
oze wiatrak
Fot. Aleksander Tretyn

Budimex zamierza wejść na rynek odnawialnych źródeł energii  i planuje przedstawić nowe przedsięwzięcia jeszcze w 2021 roku. 

– Odnawialne źródła energii, fotowoltaika, farmy wiatrowe są bardzo interesującym segmentem, ale z naszych badań wynika, że rynek jest mocno 'przegrzany’. Zamierzamy jednak być na nim obecni i jeszcze w tym roku coś otworzymy, ogłosimy małego, 'testowego’ newsa – powiedział Blocher w rozmowie z ISBnews.

W jego ocenie energetyka odnawialna to oczywiście przyszłość, ale jest jeszcze zbyt drogo na większe inwestycje. Niemniej zakupu mniejszych farm przez Budimex nie można wykluczyć, by spółka zdobywała kompetencje. Większe nakłady są natomiast możliwe na segment utylizacji dla Grupy FBSerwis oraz na ciepłownie.

-Myślimy o przejęciu 2-3 zakładów utylizacji, ale także inwestycje w nieduże ciepłownie węglowe i przerabianie ich na gaz. Widzimy to w formie partnerstwa np. z samorządami, gdzie inwestujemy własne środki, które są potem spłacane z przyszłych zysków” – wyjaśnił prezes Budmiexu.

Kolejnym potencjalnym źródłem dochodów może być zapowiadana budowa elektrowni atomowych. Budimex nie aspiruje jednak do potężnych kontraktów.

-Światowe doświadczenia pokazują, że na budowie elektrowni atomowych się nie zarabia, a dodatkowo są czasochłonne. Niemniej jesteśmy zainteresowani tym segmentem, ale jako podwykonawca na poszczególnych etapach” – podsumował.

Latem prezes zapowiadał, że Budimex chce kompleksowo realizować projekty fotowoltaiczne, a także działać – z partnerami – w obszarze magazynowania energii.

ISB news/Aleksander Tretyn

 

Strona główna