Rusza budowa najdłuższego kabla energetycznego na świecie

15 lipca 2020, 06:45 Alert
Viking Link. Fot.: National Grid
Viking Link. Fot.: National Grid

Duńczycy i Brytyjczycy rozpoczęli budowę kabla energetycznego Viking Link łączącego oba kraje. To najdłuższe na świecie połączenie elektroenergetyczne ma wesprzeć Zjednoczone Królestwo w drodze do ograniczenia emisji dzięki importowi zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych w Danii.

Bezpieczeństwo i niższe rachunki

Budowę połączenia, linii wysokiego napięcia prądu stałego realizuje firma Siemens Energy w obu krajach. Projekt Viking Link jest wspólnym przedsięwzięciem National Grid Ventures, oddziału brytyjskiego operatora sieci przesyłowych, oraz duńskiego operatora systemu elektroenergetycznego Energinet. Po zakończeniu budowy interkonektor wysokiego napięcia o mocy 1,4 GW będzie najdłuższym na świecie połączeniem podmorskim i lądowym o długości 765 km. Połączy Bicker Fen w Lincolnshire w Wielkiej Brytanii z Revsing w Południowej Jutlandii w Danii. Wielka Brytania uważa, że ten projekt zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i obniży rachunki konsumentów.

Mike Elmer, dyrektor projektu Viking Link dla National Grid Ventures powiedział, że projekt Viking Link odegra istotną rolę w obniżeniu emisyjności energetyki brytyjskiej w drodze do systemu zerowej emisji netto. Umożliwi dostęp do bardziej ekologicznych dostaw energii elektrycznej, dzięki czemu energia będzie bezpieczniejsza i bardziej dostępna dla konsumentów.

Podmorski kabel elektryczny o wartości dwóch miliardów euro będzie w stanie przesłać energię ze źródeł odnawialnych, która zaspokoi zapotrzebowanie półtora miliona brytyjskich domów. Do 2030 roku 90 procent energii elektrycznej importowanej przez połączenia międzysystemowe National Grid będzie pochodzić ze źródeł zeroemisyjnych.

Viking Link/Bartłomiej Sawicki

Fedorska: Viking Link, czyli elektroenergetyczny bliźniak Baltic Pipe