Budowa nowych bloków w El. Opole zaawansowana w 17 procentach

17 lipca 2015, 09:45 Alert
Elektrownia Opole – budowa
Elektrownia Opole - budowa

(CIRE)

Po zakończonych pod koniec kwietnia pracach związanych z betonowaniem płyty fundamentowej kotła bloku nr 5, niebawem rozpocznie się betonowanie fundamentów kotła drugiego z budowanych bloków (nr 6) – poinformował inwestor PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Według informacji spółki prace są zaawansowane w 17 procentach.

– Inwestycja budowy bloków 2 x 900 MW w Elektrowni Opole została zrealizowana już w 17 proc. Rozpoczęto wylewanie płaszcza chłodni, gdzie osiągnięto już poziom 25 m. Rozpoczęły się też prace budowlane przy pompowni wody chłodzącej bloku nr 6. Poza tym po ukończeniu wykopów pod rurociągi wody chłodzącej, rozpoczęto roboty żelbetowe w budynku elektrycznym bloku nr 5. Wykonano także podsypkę pod posadzkę na fundamencie chłodni nr 5. Obecnie trwa końcowa faza przygotowania do wylewanie posadzki poziomu zero w budynku maszynowni bloku nr 5 – informuje inwestor – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jednocześnie PGE GiEK zapowiada, że na przełomie lipca i sierpnia planowane jest drugie betonowanie na szeroką skalę. – W ciągu 7 dni zabetonowany zostanie plac pod fundamenty kotła bloku nr 6. Jest to jedna z największych tego typu prac w Europie, w których zużyte zostanie 18,5 tys. m sześc. betonu – mówi Jarosław Cybulski, dyrektor projektu budowy bloków w Elektrowni Opole z ramienia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Inwestycja budowy bloków 2 x 900 MW realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. Nowe jednostki opalane będą węglem kamiennym z Górnego Śląska w ilości ok. 4,1 miliona ton rocznie. Inwestycja warta jest ponad 11,5 mld zł.