Powstaje zeroenergetyczny hotel u stóp lodowca

0
14
Najbardziej wysunięty na północ energooszczędny hotel Fot. /Źródło: Svart
Najbardziej wysunięty na północ energooszczędny hotel Fot. /Źródło: Svart

Nowoczesne technologie mają być środkiem a nie celem, tak o projekcie hotelu wysuniętego najdalej na północ mówią jego projektanci z biura architektonicznego Snøhetta. Hotel, który ma powstać u podnóża norweskiego lodowca Svartisen ma być energooszczędnym budynkiem dającym gościom możliwość obcowania z naturą.

Zrównoważona turystyka

Za powstaniem hotelu Svart stoi konsorcjum składające się z: Arctic Adventures of Norway, Asplan Viak, Skanska i Snøhetta. Hotel znajdować się będzie nieopodal koła podbiegunowego. Ma być wybudowany w standardzie Powerhouse, który uwzględnia zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (w przypadku tego projektu o 85 procent rocznie w porównaniu do konwencjonalnych budynków) i zakłada produkowanie energii. To ostatnie założenie w miejscu tak dalece wysuniętym na północ jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania kompleksu.

Hotel Svart ma zapoczątkować nową erę w turystyce w Norwegii. Ambicją Arctic Adventures of Norway, czyli inwestora jest stać się pionierem zrównoważonej turystyki na północy kraju. Inspiracją dla projektantów była architektura wernakularna.

Fotowoltaika

Energia jaka ma być wytwarzana przez budynek pochodzić będzie z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku. Ma ona być wykonana z norweskich paneli wytwarzanych w sposób ekologiczny tak by przy powstawaniu całego budynku zminimalizować powstawanie śladu węglowego. Długie letnie dni oraz odpowiednie ukształtowanie budynku mają zapewnić rocznie „znaczący” poziom wyprodukowanej energii. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2021 roku.

Budynki zeroenergetyczne

Konsorcjum rozwijając standard Powerhouse ma nadzieję, że dzięki takim projektom i rozpowszechnieniu zastosowanych w nich technologii konsumpcja energii w budynkach nie będzie rosła. Postrzega wytyczne, które przyjęła Unia Europejska dotyczące zużycia energii w budynkach nowo budowanych za wyzwanie i wielką szansę biznesową dla firm nie stroniących od nowatorskich rozwiązań. Niemal zeroenergetyczne budynki mają stać się europejskim standardem już po 2020 roku.

Agata Rzędowska