Buk w Brukseli: Nie można budować miksu energetycznego wyłącznie na OZE

20 czerwca 2023, 14:45 Energetyka

– Musimy się upewnić, że każdy członek Unii Europejskiej ma możliwość skutecznych dostaw energii do odbiorców. System elektroenergetyczny nie może się jednak opierać jedynie na odnawialnych źródłach energii, on musi być zróżnicowany, by działać stabilnie – powiedziała Wanda Buk, wiceprezes PGE, podczas Power Summit 2023 w Brukseli.

Power Summit 2023. Fot. Jędrzej Stachura
Power Summit 2023. Fot. Jędrzej Stachura

Podczas corocznej konferencji Power Summit 2023 w Brukseli uczestnicy debatowali o systemach elektroenergetycznych państw Unii Europejskiej i wyzwaniach stojących przed Europą w obliczu kryzysu surowcowego i energetycznego. Podkreślali, że kluczowymi czynnikami, które doprowadziły do zawirowań na rynkach, były pandemia koronawirusa i inwazja Rosji na Ukrainę.

Wtorkowy panel pt. „The Independent Power System of the future – Security of Supply”, w którym udział wzięli m.in. wiceprezes PGE Wanda Buk oraz szefowie EDF i Uniperu, dotyczył bezpieczeństwa dostaw energii do odbiorców europejskich. Wszyscy paneliści podkreślali, że Europa ma narzędzia, by skutecznie się dekarbonizować, ale przed nią wiele wyzwań.

– Jesteśmy tak silni jak najsłabsze połączenie w infrastrukturze krytycznej. Po pierwsze musimy się upewnić, że każdy członek Unii Europejskiej ma możliwość skutecznych dostaw energii do odbiorców. System nie może się jednak opierać jedynie na odnawialnych źródłach energii, on musi być zróżnicowany, by działać stabilnie – powiedziała Wanda Buk.

Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej odniosła się do sposobu tworzenia przepisów unijnych. – Mam wrażenie, że przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy decydują o kształcie legislacji, zapominają o problemach poszczególnych państw członkowskich. Nie biorą pod uwagę niestabilności sieci elektroenergetycznych w tych krajach, również w Polsce. Muszą pamiętać, że nie każdy startuje z tego samego punktu – zaznaczyła.

Wanda Buk została zapytana, czy Unia Europejska mogła się lepiej przygotować i skuteczniej działać w kwestii bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. – Mówi się, że generałowie przygotowują się na bitwy, które już stoczyli w przeszłości. W obliczu obecnego kryzysu nie mamy takiej możliwości, […] dlatego musimy być przygotowaniu, aby budować bezpieczeństwo europejskie wspólnie z innymi państwami. Żadne z państw nie powinno być zdane samo na siebie – powiedziała Wanda Buk.

Opracował Jędrzej Stachura

Zanim Polska będzie strzelać, ma wzmocnić służby do ochrony infrastruktury krytycznej na morzu