EnergetykaGaz.Wszystko

Bukowski: PGNiG Obrót Detaliczny członkiem TGE

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny została bezpośrednim członkiem Towarowej Giełdy Energii. PGNiG Obrót Detaliczny będzie kupować gaz na giełdzie i sprzedawać go klientom, którzy zużywają mniej niż 25 mln m sześć tego paliwa rocznie, w tym wszystkim gospodarstwom domowym.

– Uzyskanie statusu członka Towarowej Giełdy Energii przez PGNiG OD to z jednej strony krok w kierunku rzeczywistej liberalizacji rynku gazu w Polsce, z drugiej zaś początek uzyskania niezależności operacyjnej spółki – komentuje Tomasz Bukowski, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

– Jako nowy podmiot, staliśmy się od tego momentu jednym z wielu dostawców paliwa gazowego do odbiorców detalicznych. Będąc jednak spółką wyodrębnioną ze struktur dotychczasowego podmiotu dominującego, nadal zachowujemy znaczny udział w rynku – podkreśla prezes.

Dzięki przyjętej nowelizacji Ustawy Prawo energetyczne i zawarciu w niej zapisu o tzw. sukcesji generalnej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało możliwość automatycznego przeniesienia umów z odbiorcami na spółkę obrotu detalicznego. Zmiana organizacyjna wewnątrz PGNiG polega na rozdzieleniu sprzedaży detalicznej gazu od hurtowej i jednoczesnym przeniesieniu handlowej obsługi klienta detalicznego (w tym gospodarstw domowych) do nowej spółki. Pozostali odbiorcy – przedsiębiorstwa takie jak zakłady chemiczne czy spółki energetyczne – będą nadal obsługiwani przez PGNiG.

Jak wyjaśnia prezes Bukowski obecnie zabezpieczanie pozycji kontraktowych realizowane jest poprzez Dom Maklerski, co pozwoliło spółce uruchomić działalność operacyjną z dniem 1 sierpnia 2014r ale jak podkreśla naturalnym krokiem było podjęcie działań zmierzających do uzyskania bezpośredniego dostępu do rynku giełdowego jako członek TGE.

– Naszą satysfakcję wzbudziły też inicjatywy Towarowej Giełdy Energii wprowadzające szereg nowych instrumentów zapewniających elastyczność kontraktacji zarówno na rynkach terminowych, jak i rynkach dnia bieżącego i następnego. Liczymy na to, że Giełda będzie nadal elastycznie reagowała na potrzeby uczestników rynku w tym zakresie” – dodaje Tomasz Bukowski.

W pierwszym półroczu 2014 r. obroty na instrumentach z dostawą gazu wzrosły ponad jedenastokrotnie, w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na rynku gazu wyniósł 5 218 622 MWh, a w roku poprzednim 464 648 MWh. Na rynku terminowym gazu w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. wolumen obrotów wyniósł – 4 828 387 MWh, natomiast na rynku spot – 390 235 MWh.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X