Bułgaria chce budować atom z sąsiadami z Bałkanów. Rosja liczy na udział

6 marca 2018, 07:45 Alert

W rozmowie telefonicznej z bułgarskim premierem Bojko Borisowem w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni jądrowej.

fot. Pixabay

O rozmowie przywódców poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu. Powodem telefonu było święto narodowe Bułgarii; z tej okazji Putin złożył życzenia Borisowowi, lecz głównym tematem była energetyka. Putin i Borisow rozmawiali również o możliwości spotkania jeszcze w trakcie kończącej się 30 czerwca bułgarskiej prezydencji w Radzie UE.

Plan odmrożenia budowy elektrowni Belene

Premier Borisow przedstawił plan odmrożenia budowy siłowni w Belene jako wspólnego bałkańskiego projektu. Podkreślił, że pomysł spotkał się z aprobatą jego kolegów z Zachodnich Bałkanów.

Prezydent Putin wyraził gotowość Rosji do uczestniczenia w dyskusji o odmrożeniu projektu. Od czasu wstrzymania projektu w marcu 2012 r. Rosja niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w nim i zagwarantowania części finansowania.

Na forum inwestycyjnym w Londynie w minionym tygodniu Borisow zaproponował budowę elektrowni atomowej w Belene jako wspólnego bałkańskiego przedsięwzięcia. Dałoby to według niego szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania.

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii powstał w latach 80., ale w 1990 r. został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 r. za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 r., za rządów lewicy, podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów. W marcu 2012 r. za rządów obecnego centroprawicowego premiera Borisowa budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji w wysokości 1 mld euro.

W czerwcu 2016 r. Bułgaria została skazana na grzywnę w wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. W grudniu 2016 r. Bułgaria zapłaciła Rosji i stała się właścicielem dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy.

Turkish Stream i odnoga do Bułgarii

Innym ważnym tematem rozmowy były dostawy gazu dla regionu. Według Putina budowa gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowa. Borisow powiedział, że 1 czerwca powinien być gotowy interkonektor łączący systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji, co umożliwi dostawy gazu do jego kraju. „Omawiany był również wariant budowy odnogi Tureckiego Potoku, która dochodziłaby do Warny i zasilałaby (projektowany przez Bułgarię – PAP) hub gazowy” – głosi komunikat.

Polska Agencja Prasowa