Business Insider: Jacek Sasin chce obniżyć Polakom rachunki za energię jeszcze bardziej

16 sierpnia 2023, 14:45 Alert

Business Insider dotarł do poprawki poselskiej zakładającej większą obniżkę cen energii od Nowego Roku poprzez obniżkę ceny maksymalnej o 5 procent.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że budowa atomu w Polsce ma się odbywać równolegle z udziałem dwóch partnerów zagranicznych z USA i Korei Południowej.
Jacek Sasin w Davos. Fot. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Davos.

– Do marszałka Sejmu wpłynęła właśnie poprawka posłów PiS do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego. Jeśli wejdzie w życie, rachunki Polaków za energię elektryczną zostaną obniżone o kolejne 5 proc. z datą od 1 stycznia 2023 r. Jak wynika z informacji Business Insider Polska, to pomysł wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina – czytamy w informacji Business Insidera.

Polska mrozi ceny energii od 2022 roku. Oznacza to, że cena na rachunkach jest niższa od rekordowej taryfy w dobie kryzysu energetycznego. Gospodarstwa domowe płacą stawki z 2022 roku w wysokości około 414 złotych za megawatogodzinę, gdy taryfy wynoszą ponad 1000 zł. Ustawa o mrożeniu cen energii ma być znowelizowana i podnieść limit zużycia z 3 do 3,6 MWh na gospodarstwo domowe. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.

Business Insider / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska mrozi ceny energii bardziej, a powinna mniej