Cañete: Komisja wyda miliardy na dekarbonizację. Nikt nie porzuci Śląska

15 maja 2018, 12:23 Alert
Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła
Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła / fot. Wikimedia Commons

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbył się panel „Regiony górnictwa węgla kamiennego w okresie przekształceń: Śląsk – wizja i projekty”. Wśród panelistów obecny był Miguel Arias Cañete, w Komisji Europejskiej odpowiadający za kwestie klimatu. Zapowiedział on nowe nakłady Unii Europejskiej na walkę z globalnym ociepleniem.

Wspólnie dla klimatu

– Zmiana klimatu jest rzeczywistością, co zostało uznane w Porozumieniu paryskim. COP24 w Katowicach będzie najważniejszym po Paryżu wydarzeniem poświęconym zmianom klimatu. Wierzę, że jesteśmy w stanie osiągnąć polityczną zgodę we wszystkich palących kwestiach – zaczął swoje wystąpienie Miguel Cañete. Dodał, że transformacja energetyczna jest szansą na stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej i zwiększenie produktu krajowego brutto.

Nowy budżet

– Jako twórcy polityki Komisji Europejskiej jesteśmy odpowiedzialni za to, by żaden region nie był porzucony. Nasza współpraca stworzy wartość dodaną. Nowy budżet Unii Europejskiej zakłada dalsze wysiłki na rzecz dekarbonizacji, by wypełnić zobowiązania wynikające z Porozumienia paryskiego. Wydamy setki miliardów euro na badania, innowacje i nowe technologie – powiedział Cañete.

Michał Perzyński