Mazur: Polska może stać się potęgą elektrycznego car sharingu

29 marca 2019, 12:00 Energia elektryczna
PGE nowa energia EV elektromobilność
System carsharingu PGE Nowa Energia w Siedlcach | fot. BiznesAlert.pl

– Jak przekonać się do elektromobilności? Wystarczy przejechać się samochodem elektrycznym. Cicha i płynna praca, lepsze parametry i sprawność układów napędowych, prostsza konstrukcja i łatwość obsługi. Barierą pozostaje cena. W tym zakresie wkład car sharingu w rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce jest nie do przecenienia – ocenił Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, podczas Kongresu MOVE Mobility & Vehicles 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl.

Jego zdaniem, elektryczne auta na minuty pozwalają doświadczyć przyjemności z jazdy EV, za stosunkowo niewielką opłatą. Stąd taka ich popularność i fakt, że w niedalekiej przyszłości, Polska może stać się europejskim liderem w tym zakresie.

– Już dzisiaj 200 zeroemisyjnych Nissanów Leaf jest eksploatowanych w ramach wrocławskiej Vozilli. Wkrótce swoją flotę na ulice Warszawy wprowadzi innogy, którą zasili 500 elektrycznych BMW i3. Elektryczne Renault ZOE, Volkswageny e-UP i e-Golf czy smarty EQ, są eksploatowane są w ramach systemów aut na minuty takich marek, jak PGE, Tauron, Energa, Panek czy Traficar. Szacujemy, że w tym roku w Polsce możemy mieć 750 pełnych elektryków tylko w samych systemach car sharingu, z 2,5 tys. wszystkich EV poruszających się po naszych drogach. To 30 procent rynku i doskonały sposób na przekonywanie Polaków do zalet elektromobilności – dodał Mazur.