AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Dlaczego energia jest tak droga, skoro koszty jej wytwarzania z węgla są niskie? IJ tłumaczy

Prognozy kosztów energii w 2023 roku fot. Instytut Jagielloński

Prognozy kosztów energii w 2023 roku fot. Instytut Jagielloński

Cena hurtowa energii jest istotnie wyższa od kosztów jej wytworzenia z węgla, bo wycena podąża za rekordowymi cenami gazu na rynku. Instytut Jagielloński w żołnierskich słowach tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego, a konkretnie rekordowe ceny hurtowe energii i różnice między kosztami jej wytworzenia a ceną w sprzedaży.

Ceny w kontraktach hurtowych na przyszły rok rosną w ślad za rosnącymi kosztami wytwarzania energii z gazu.

– Okazuje się zatem, że energię elektryczną na 2023 rynek wycenia w oparciu o koszty wytwarzania z gazu. Ponieważ koszty wytwarzania z węgla oszacowane dla warunków 2023 są znacząco niższe, sytuacja ta skutkuje odpowiednio wysokim spreadem CDS na 2023 – tłumaczy IJ, co oznacza, że koszt wytworzenia różni się znacznie od ceny oferowanej w hurcie.
Rynek spotowy jest także pod presją rosnących kosztów wytwarzania z gazu, ale cena jest niższa. Mimo to jest na tyle wysoka, aby zapewnić istotne przychody z tego tytułu.

Prognozy kosztów energii w 2023 roku fot. Instytut Jagielloński
Prognozy kosztów energii w 2023 roku fot. Instytut Jagielloński

IJ przypomina, że jest to także skutek małej rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, która podnosi koszty.
Rekordowa cena gazu wynika z ograniczenia podaży przez rosyjski Gazprom, który jeszcze w 2021 roku zapewniał 40 procent dostaw w Unii Europejskiej. Te działania Rosjan są postrzegane jako element przygotowań do ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Wojciech Jakóbik

Premier potwierdza, że będzie podatek od samochodów spalinowych w ramach KPO


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X