CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OnetOpinieWykop

Los cen energii rozstrzygnie się zaraz. Bando: Będą dalej mrożone

Polskie banknoty

We wrześniu 2023 roku ministerstwo klimatu i środowiska informowało, że decyzja w sprawie mrożenia cen energii w 2024 roku zapadnie do końca października. – Odmrożenie cen energii w tej chwili byłoby dosyć trudne. […] Patrząc na deklaracje polityków, wydaje się, że ten mechanizm zostanie utrzymany – mówi Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

– Decyzja ws. mrożenia cen energii w kolejnym roku zapadnie w końcówce października. […] Mam w swoim resorcie gotową ustawę, która obejmuje i gaz, i ciepło, i energię w różnych wariantach. Mam do niej gotowe rozporządzenia – mówiła we wrześniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

– Ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca tego roku. Mechanizmy mamy gotowe. Część tych taryf, które składają ciepłownie to są taryfy na dłuższy okres, więc będą też obowiązywały w kolejnym roku. […] Potrzebujemy mieć pełen obraz czterech kwartałów cen gazu, cen węgla, cen surowców. Taka decyzja zapadnie w końcówce października – dodała.

W 2023 roku Polska zamroziła ceny energii na poziomie z 2022 roku. Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiada, że część taryf dotyczących ciepła będzie obowiązywała w 2024 roku. – Część tych taryf, które składają ciepłownie, są na dłuższy okres, więc będą też obowiązywały w kolejnym roku. Obserwujemy sytuację. Tak jak w ubiegłym roku – to wsparcie się pojawiło w ostatnim kwartale, żeby mieć pełen obraz. Mimo tego w cieple jeszcze korygowaliśmy ustawę na początku roku – mówiła minister Moskwa.

BiznesAlert.pl zapytał byłego prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o to, czy należy odmrozić ceny energii ciepła i gazu w 2024 roku. – Odmrożenie cen energii w tej chwili byłoby dosyć trudne. Mamy sezon grzewczy, w którym zarówno energia elektryczna, jak i ciepło niewątpliwie są kwestią wrażliwą. Myślę, że zostanie ono utrzymane, ale dzisiaj trudno powiedzieć na jak długo i w jakich ramach czasowych. Sezon zimowy to czas, w którym konsumenci czy użytkownicy energii powinni być zagospodarowani – powiedział Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

– Nie znamy jeszcze kształtu nowego rządu, ale na scenie politycznej raczej nie ma różnic odnośnie do mrożenia cen energii. Patrząc na deklaracje polityków, wydaje się, że ten mechanizm zostanie utrzymany. Być może będzie to krócej niż do końca 2024 roku, ale powinniśmy trzymać się obranego kursu – dodał Maciej Bando w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Opracował Jędrzej Stachura

Gawin: Taryfa dynamiczna pozwoli lepiej wykorzystywać spadki cen energii (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...

Udostępnij:

Facebook X X X