Minister Energii 19 lipca 2019 r. podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia).
– Dzięki działaniom rządu już ok. 90% odbiorców końcowych nie płaci obecnie wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018 r. W ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie podpisanego przez Ministra Energii rozporządzenia przedsiębiorstwa obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10% odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. – zapewnia Ministerstwo Energii.
Konsultacje rozporządzenia odbyły się dwukrotnie: w marcu br. oraz lipcu br. W ramach przeprowadzonych w lipcu br. konsultacji zgłoszono łącznie 364 uwag, z czego uwzględniono 114 uwag. Dodatkowo miały miejsce spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego, w rezultacie których uwzględniono ich główne postulaty. Szczegóły znajdują się w raporcie z konsultacji, udostępnionym na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W rozporządzeniu dostosowane zostały terminy poszczególnych działań w taki sposób, aby zmiana dotychczas niezmienionych umów zbiegła się w czasie z możliwością ubiegania się o wypłaty z funduszu.
-W wyniku działania ustawy z 28 grudnia 2018 r., tzw. ustawy o cenach prądu, w budżetach gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw pozostanie ok. 8 mld zł które, w przypadku braku działań rządu, zostałyby skierowane na podwyżki cen energii elektrycznej. Jest to efekt działania kompleksowego, polegającego na obniżeniu podatków (akcyzy z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh), obniżeniu opłaty przejściowej o 95% oraz nałożenia obowiązku stabilizacji poziomu cen energii na spółki obrotu. Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach mocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Kwota ta będzie nadal rosła, wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2 – przypomina resort energii.
– Jednocześnie przypominamy, że odbiorcy końcowi będący: mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami, szpitalami, jednostkami sektora finansów publicznych do 27 lipca 2019 r. mogą składać oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu. Złożenie tego oświadczenia warunkuje objęcie działaniem osłonowym w II półroczu 2019 r – podaje w komunikacie Ministerstwo.
Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r. Ponadto średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r.
Ministerstwo Energii