AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOpinie

Ceny gazu w niektórych gminach w Wielkopolsce wzrosły o… 170 procent

Polskie banknoty

Ceny gazu w dwóch wielkopolskich gminach Tarnowo Podgórne oraz Kazimierz, gdzie gaz dostarcza spółka G.EN GAZ, wzrosły o 170 procent. Mieszkańcy są oburzeni i szykują skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – informuje Głos Wielkopolski.

Podwyżka cen gazu dotknęła większość miejscowości gminy Tarnowo Podgórne oraz znaczną część miejscowości gminy Kaźmierz. Ceny za dostawy gazu podniósł również PGNiG, jednak skala jest nieporównywalna. Państwowy koncern uzyskał od URE zgodę na podwyżkę sięgającą 7,4 procent, co przy 170 procentach wydaje się niewielką.

W poniedziałek, pierwszego października z przedstawicielami G.EN. Gaz spotkał się Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. Podczas spotkania dostawca miał wytłumaczyć, że gaz kupuje po takiej cenie. Jednak włodarze gminy nie dają temu wiary dlatego, że gaz kupowany jest w lokalnej kopalni gazu w Młodasku należącej do PGNiG, co wyklucza udział czynnika zewnętrznego na ceny gazu.

Mieszkańcy miejscowości nie mogą zmienić dostawcy gazu, co przewiduje prawo. PGNiG, w odpowiedzi Głosowi Wielkopolskiemu, tłumaczy to brakiem umowy o świadczeniu usług dystrybucji paliwa gazowego.

Z kolei wójt sugeruje, że może być to spowodowane rodzajem gazu zaazotowanego, który płynie w gazociągach docierających do gmin dotkniętych podwyżką i niemożnością dostarczania gazu wysokometanowego. URE również sugeruje, że może być to kwestia specyficznego rodzaju gazu i dostarczania go systemem gazociągów lokalnych.

Mieszkańcy obu gmin zdecydowali się napisać skargę do UKOiK ws. podwyżki cen gazu. Na razie petycję podpisało ponad 1200 mieszkańców.

Głos Wielkopolski/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X