Znów rosną ceny uprawnień do emisji CO2

7 listopada 2018, 11:45 Alert

Po październiku, który na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla upłynął pod znakiem spadku, na pierwszych kilku listopadowych sesja daje się zauważyć trend wzrostowy. W tych warunkach w środę giełda EEX przeprowadziła kolejną aukcję jednostek EUA w imieniu Polski.

W październiku ceny uprawnień do emisji CO2 na najbardziej płynnym kontrakcie na rynku terminowym, na grudzień 2018 spadały z poziomu ponad 22 euro do około 16 euro. Co prawda w czwartek 1 listopada odnotowaliśmy jeszcze spadek i nienotowany na tym kontrakcie poziom poniżej 16 euro (ICE DEC18 – 15,63), ale już w piątek cena poszła ostro w górę – do 17,08 euro, a tendencja wzrostowa utrzymała się podczas sesji w poniedziałek (17,23 euro) i we wtorek (17,57 euro).

Podobnie sytuacja wyglądała na aukcjach z tym, że do wtorku ceny nie pokonały bariery 17 euro, bo wczorajsza aukcja rozliczyła się po cenie 16,99 euro, wobec 16,40 w poniedziałek i 16,15 euro w ubiegły piątek. W czwartek za uprawnienia do emisji CO2 płacono na aukcji 15,85 euro.

Jak zwraca uwagę Tomasz Bujacz z firmy Vertis w ubiegły miesiąc zamknął się bardzo wysokim wolumenem obrotu na rynku CO2, co przyniosło między innymi spadki cen. Natomiast długi weekend oraz niski poziom cen na przełomie października i listopada mogły skłonić kupujących do większej aktywności co zaowocowało wzrostem notowań.

Jednocześnie Tomasz Bujacz zwraca uwagę, że w tym tygodniu odbędzie się ostania w tym roku aukcja w imieniu Niemiec, co poważnie ograniczy w kolejnych tygodniach wolumen oferowanych uprawnień. Co prawda 16 listopada EEX ma przeprowadzić nieplanowaną dotychczas aukcje w imieniu Łotowy, podczas której na sprzedaż ma być wystawionych ok. 3 mln jednostek EUA, ale w związku brakiem aukcji w imieniu Niemiec na rynek nie trafi prawie 22 mln uprawnień.

– W środę od rana ceny uprawnień do emisji znajdują się blisko 18 EUR/EUA. Mocno „wyprzedany” rynek i współczynnik siły względnej z analizy technicznej poniżej 30, większa aktywność po stronie kupujących, a także powrót cen energii elektrycznej w Niemczech do 50 EUR/MWh to wszystko wpłynęło na wzrost cen EUA w ostatnich 3 dniach – komentuje Tomasz Bujacz.

Kurs rozliczeniowy na dzisiejszej aukcji organizowanej przez EEX w imieniu Polski wyniósł 18,25 euro. Uczestnicy aukcji zgłosili oferty na 7,528 jednostek EUA, podczas gdy na sprzedaż było wystawionych 3,547 mln uprawnień, co oznacza, że współczynnik pokrycia był na poziomie 2,12.

Silne rozliczenie aukcji mocno wpłynęło rynek wtórny, gdzie ceny rosną. Notowania na ICE, na kontrakcie DEC 18 zaczęły się od 17,64 euro, by osiągnąć poziom 18,23 euro, a obroty na tym kontrakcie ok. 11.10 przekroczyły już 8,1 mln.

Wpływy z dzisiejszej aukcji wyniosły 64,7 mln euro, a w tym roku do budżetu z tego tytułu wpłynęło już 1,068mld euro.

EEX zorganizuje w imieniu Polski w tym roku jeszcze dwie aukcje, podczas których zostanie wystawionych na sprzedaż prawie 7,1 mln uprawnień. Kolejna aukcja za dwa tygodnie, a ostatnia 5 grudnia.

CIRE.PL