EnergetykaGaz. Energetyka gazowaWszystko

Chadam: Polska to naturalne miejsce dla hubu gazowego

Gaz-System i Towarowa Giełda Energii podpisały list intencyjny w zakresie rozwoju hurtowego rynku gazu w Polsce. W ramach wspólnego projektu „Hub gazowy w Polsce”. Strony są zainteresowane wypracowaniem i wdrożeniem optymalnych rozwiązań w ramach mechanizmów rynkowych dla sektora gazu w Polsce, a także współpracą regionalną w celu zintegrowania rynku krajowego z europejskim.

– Położenie geograficzne Polski w Europie Środkowo-Wschodniej oraz realizowany obecnie przez Gaz-System plan inwestycyjny ukierunkowany na budowę połączeń międzysystemowych z Czechami, Słowacją i Litwą, a także uruchomienie Terminalu LNG w Świnoujściu, sprawią, że polski system przesyłowy będzie mógł odegrać kluczową rolę w procesie integracji i liberalizacji europejskiego rynku gazu – mówi prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

W jego ocenie na zwiększenie ilości gazu przepływającego przez terytorium Polski wpłynie także realizacja Korytarza Północ – Południe oraz planowana rozbudowa pojemności magazynowych gazu, dzięki którym staniemy się ważnym krajem przesyłowym otwartym na dostawców gazu nie tylko z Unii Europejskiej, ale z całego świata.

– Usługi na hubie gazowym pozwolą naszym klientom w łatwy sposób korzystać ze wszystkich nowych możliwości infrastruktury – zaznacza prezes Chadam. – Hub w Polsce może stać się regionalnym centrum obrotu gazem. Obserwujemy duże zainteresowanie podmiotów nie tylko krajowych, ale także z państw sąsiednich, możliwością zawierania transakcji na rynku gazu. Nasza wspólna inicjatywa poprzez rozszerzenie możliwości handlu paliwem pochodzącym z różnych źródeł, ma szansę przyczynić się do wzmocnienia pozycji gospodarczej Polski w regionie, ale także wpłynąć pozytywnie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE.

Prace nad nowym projektem wiążą się z przygotowaniem i wdrożeniem nowych rozwiązań modelowych krajowego rynku gazu, zgodnych z prawem i standardami Unii Europejskiej, równym dostępem do informacji dotyczących usług przesyłowych i bilansowych tak, aby umożliwić uczestnikom rynku jeszcze lepszą bieżącą ocenę sytuacji w zakresie popytu i podaży gazu.

W ocenie obu spółek uruchomienie Hubu gazowego w Polsce i związany z tym wzrost wolumenu i efekt skali, może się przyczynić do obniżenie ceny hurtowej gazu w wyniku integracji rynków Europy Środkowo-Wschodniej oraz rynków Państw Bałtyckich. Jednocześnie obie spółki podkreślają, że funkcjonowanie huba gazowego w naszym kraju ułatwienie uczestnikom rynku dostępu do usług przesyłowych i bilansowych, a także pozwoli na wejście nowych podmiotów na polski rynek i wzrost konkurencji wśród dostawców. Projekt może według Gaz-Systemu i TGE pomoże też w zwiększeniu efektywności wykorzystania punktów połączeń międzysystemowych oraz terminalu LNG w Świnoujściu, a także zintensyfikuje przesył gazu sieciami polskiego operatora. Efektem uruchomienia Huba gzowego w Polsce będzie też według obu spółek zniesienie barier do obrotu paliwem gazowym oraz podniesienie transparentności rynkowej.


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X