(Chevron/Teresa Wójcik)
Prezes i dyrektor generalny Chevron Corp John Watson ogłosił 30 stycznia b.r. raport wstępny z wyników ekonomicznych za 2014 r. W raporcie podkreślono niższy o 30 proc. przychód osiągnięty w czwartym kwartale 2014 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2013 r. W miesiącach październik – grudzień 2014 r. przychód osiągnięty przez Chevron wyniósł 3,5 mld dol. (1,85 dol. na akcji), gdy w tych trzech miesiącach w 2013 r. wypracowano przychód 4,9 mld dol. (2,57 dol. na akcji). Przychód za cały 2014 r. to 19.20 Mld dol. (10,14 dol. na akcji) w porównaniu z kwotą 21,4 mld dol. (11,09 dol. na akcji) w 2013 r.
Sprzedaż aktywów i pozostałe przychody operacyjne w czwartym kwartale 2014 przyniosły 4,2 mld dol. Zakończone ważne inwestycje w rafineriach Chevronu w USA i zagranicą poprawiły wyniki finansowe i w znacznej mierze zrekompensowały spadek przychodów z wydobycia ropy (w porównaniu do poprzedniego roku) spowodowany gwałtowną zniżką cen w drugim półroczu. Również sprzedaż aktywów związana z programem ograniczenia inwestycji w pewnym stopniu zrównoważyła efekt spadku cen ropy.
W 2015 roku – zapowiedział Watson – będziemy kontynuować finansowanie inwestycji w kluczowe duże projekty, które są obecnie w realizacji. Raport podkreśla, że Chevron posiada odpowiednie zasoby finansowe, aby sprostać wyzwaniom związanym ze spadkiem poziomu cen gazu i ropy, co oznacza m.in. na pewien czas niższe koszty działalności korporacji.
Raport omawia sukcesy operacyjne koncernu w 2014 roku, otwierające dobre perspektywy w dłuższym horyzoncie czasowym. Zakończone dużym sukcesem poszukiwania ropy w Zatoce Meksykańskiej, rozbudowa projektu gazowego Bibiyana w Bangladeszu. Inwestycje w produkcję LNG w Australii. Na kontynencie w USA zaawansowane projekty wydobywcze zasobów ropy i gazu z łupków oraz gazu zamkniętego w Basenie Permskim. W Argentynie i Kanadzie projekty wydobywcze ropy z łupków. Rozwojowe są kolejne projekty produkcyjne niekonwencjonalnych węglowodorów w Australii, Afryce Zachodniej oraz w USA, przy zdecydowanej rezygnacji z nieperspektywicznych projektów m.in. w Europie.