Chińczycy mogą wesprzeć rozbudowę Elektrowni Jaworzno

21 czerwca 2016, 12:45 Alert
remigiusz_nowakowski

(Tauron)

Prezes Tauron Polska Energia Remigiusz Nowakowski uczestniczył w debatach i spotkaniach podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się w Warszawie przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Chin – Xi Jinpinga.

– Już rozpoczęliśmy współpracę z chińskimi partnerami. W ubiegłym roku ustanowiony został program emisji obligacji o łącznej wartości ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 100 mln dolarów objął Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem technologii niskoemisyjnych i szukamy partnerów – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes Tauron Polska Energia i podkreśla, że Grupa ma projekty, które już niebawem zaprezentuje na rynku. Wyjaśnia, że Tauron rozważa możliwość pozyskania partnera do budowy elektrowni w Jaworznie o mocy 910 MW (projekt o wartości 1,5 mld dolarów) oraz analizuje możliwość sprzedaży części udziałów w posiadanych farmach wiatrowych o mocy 200 MW. – Mamy propozycje, a ich skala powinna zainteresować chińskich partnerów – dodaje prezes Taurona.

Wraz z prezydentem Chin do Polski przyjechała delegacja przedstawicieli kilkudziesięciu kluczowych instytucji i firm chińskich, także instytucji finansowych oraz najwyższe kadry zarządzające Państwa Środka.

Jak zapowiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, efektem wizyty chińskiej delegacji w Polsce ma być redukcja naszego deficytu w obrotach handlowych, między innymi poprzez otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty rolno-spożywcze, a także polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne, współpraca celna, handel elektroniczny oraz współpraca w zakresie kultury i turystyki.