Chińczycy są bardzo zainteresowani budową atomu w Bułgarii

12 kwietnia 2019, 16:15 Alert

O inwestycyjnych planach Chińczyków względem bułgarskiego atomu poinformował premier Bojko Metodiew Borisow na antenie komercyjnej telewizji NOVA TV.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Według informacji bułgarskiego polityka Chiny są bardzo zainteresowane budową elektrowni jądrowej Belene. – Proponujemy stworzenie wspólnej firmy, projektów inwestycyjnych i wszystkich nowoczesnych form partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedział przedstawiciel bułgarskiego rządu. Borisow podkreślił, że stosunki między Bułgarią a Chinami są dynamiczne oraz przyjazne, co potwierdziły rozmowy przedstawicieli obydwu krajów podczas forum gospodarczego „16+1”.

Borisow przekonywał w telewizji NOVA, że rozmowy są kontynuowane, by osiągnąć konsensus. Podkreślił, że projekt jest wyjątkowo korzystny dla strony chińskiej. – Sądzę, że jest to dla nich bardzo opłacalny projekt pod względem politycznym i geostrategicznym.

W przypadku, gdy zostanie osiągnięte porozumienie, narodowy bank chiński Bank of China będzie chciał otworzyć swoją filię w Sofii, w celu sfinansowania projektów.

Rosja także zabiega o budowę atomu w Bułgarii

Rosyjski państwowy gigant jądrowy Rosatom jest gotowy do wzięcia udziału w przetargu na dokończenie budowy elektrowni Belene w Bułgarii.

Rosyjska agencja informacyjna TASS informuje, że Rosatom jest gotów konkurować z innymi oferentami na tych samych zasadach oraz dokończyć budowę elektrowni w krótkim czasie. – Widzimy konstruktywną podstawę obecnego bułgarskiego rządu, który zamierza wznowić budowę elektrowni jądrowej Belene – powiedział dziennikarzom rosyjski wicepremier Siergiej Prichodko. Podkreślił on, zachęcając Bułgarów, że według niego Federacja Rosyjska posiada „najlepsze reaktory na świecie, które spełniają najwyższe, po katastrofie w Fukushimie wymagania bezpieczeństwa”.

Przypomnijmy, że w 2006 roku Atomstrojeksport jako podmiot należący do Rosatomu wygrał przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych. Technologia została dostarczona w 2009 roku, jednak w 2012 roku cała budowa została wstrzymana przez Sofię. W 2018 roku bułgarski premier Bojko Borisow poinformował, że jego kraj chce wznowić budowę elektrowni Belene. Nowy wykonawca musi – według wymagań Bułgarii – zapewnić budowę elektrowni po cenach rynkowych, bez gwarancji państwowych oraz bez gwarancji zakupu energii elektrycznej, wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe. W ten sposób Bułgaria przewiduje, że koszt budowy elektrowni nie powinien przekroczyć 10 miliardów euro, a sama budowa powinna trwać około 10 lat.

Chinanews.net/Novinite.com/Patrycja Rapacka

Stępiński: Ekspansja Chin w Europie z użyciem energetyki