Chińska agencja ratingowa idzie na odsiecz Gazpromowi

2 lutego 2015, 08:44 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Chińska agencja ratingowa Dagong Global przyznała rosyjskiemu Gazpromowi najwyższą ocenę (AAA) długoterminowej wiarygodności kredytowej w lokalnych i zagranicznych walutach. Kontrastuje ona z ocenami zachodnich agencji.

Przewodniczący Dagong Global, Guan Jianzhong ocenił, że ocena AAA pozwala Gazpromowi na wejście na parkiet w Hong Kongu. Podkreślił, że wiarygodność kredytowa rosyjskiej spółki jest oceniana jako stabilna na następny rok lub dwa. Jianzhong przekonuje, że dzięki niej Gazpromowi będzie łatwiej dokonać zapowiadanego „zwrotu do Azji” i zwiększy jego zyski w średnim oraz długim terminie.

Jednocześnie Chińczyk wyraził przekonanie, że kraje Unii Europejskiej nie wprowadzą sankcji wobec Gazpromu z tytułu agresji rosyjskiej na Ukrainie. Uważa, że sankcje wprowadzone dotąd nie zaszkodzą rosyjskiej firmie.

– Gazprom jest kluczowym dostawcą dla klientów europejskich. Chociaż kraje UE wprowadziły sankcje finansowe wobec Rosji, to ze względu na ich unilateralne interesy, nie podejmą żadnych działań przeciwko Gazpromowi – powiedział Jianzhong.

Ratingi agencji Dagong Global są uznawane przez chiński rząd. 24 grudnia 2014 roku agencja Moody’s obniżyła rating rezerw zagranicznej waluty dla Gazpromu do Baa2 z perspektywą negatywną.

Gazowy gigant z Rosji został zmuszony do cięcia inwestycji na 2015 rok. W oparciu o wyniki z 2014 roku program inwestycyjny na 2015 rok zakłada wydatki na sumę 840,35 mld rubli. Z tych środków ma opłacić między innymi studium opłacalności dla Gazociągu Ałtaj z Rosji do Chin. Priorytetem ma być zwiększenie wydobycia ze złóż jamalskich, budowa systemu gazowego w Jakucji (w tym projekt Siła Syberii), budowa rur Korytarza Południowego (South Stream lub inny projekt) oraz rozbudowa magazynów gazowych.

Więcej o zaciskaniu pasa przez Gazprom